Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Marka Konumlandırma Nedir?

Günümüz dünyasında hiç görülmemiş bir rekabet, saymakla bitmeyecek marka ve bunu karşılayabilecek büyüklükte de bir pazar var. Haliyle bir şirket için bu pazarda tutunmak da oldukça zor oluyor ve bu noktada ortaya marka konumlandırma çıkıyor. Peki nedir bu marka konumlandırma?
Marka Konumlandırma Nedir?
İşletmenin faaliyet göstereceği hedef pazarda mal/hizmetlerinin nerede duracağının tanımlanması sürecine marka konumlandırma denir. Marka konumlandırmasının müşteri boyutunu da şu şekilde açıklayabiliriz; işletme için müşteri hedef pazar demektir ve hedef pazarın, markanın pazarda elde ettiği yeri algılayış biçimine marka konumlandırması deriz.

Buradaki önemli detay şudur; eğer bir markanın konumlandırması iyi yapılmaz ise marka, müşterinin zihninde bir yer ya da bir değer yaratmaz. İşte bu yüzden doğru marka konumlandırması çok büyük önem taşır. Marka konumlandırma hatalı yapıldığı takdirde, işletme marka konumlandırmasını doğru yapan rakipleri karşısında güçsüz durumda kalır. Aynı zamanda hedef pazar yani müşterinin aklı karışır. Marka konumlandırması doğru yapılırsa işletme markalaştırdığı ürünün fiyatı üzerinde söz sahibi olabilir. Yani ürünün fiyatını pazar koşulları değil marka değeri belirleyecektir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017