Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Markalaşmanın Temel Kuralları Nelerdir?

Markalaşma süreci, doğrudan iletişim ve hatta reklam faaliyetleri ile sınırlandırılıyor. Oysa bunun başlı başına bir pazarlama süreci olduğunu işin başında kabul etmek gerekir. Peki, markalaşmanın temel kuralları nelerdir?
Markalaşmanın Temel Kuralları Nelerdir?
Marka dendiğinde akla ilk gelen iletişim disiplini reklam… Akla geldiği kadar da, en fazla tartışılan; bazen göklere çıkarılan, bazen de yerden yere vurulan reklam. Reklam bu kadar eleştiri aldığı için, markalaşma ile ilgili temel kurallar ne yazık ki tam olarak zihinlerde oturmuyor. Bu hallerde geçirdiğimiz zaman neredeyse 100 yılı bulacak. Türkiye gibi üretim gücü yüksek bir ülke için yine de çok az yol aldığımızı söyleyebilirim.

Bunun başlıca nedenlerinden biri olarak markalaşma ile ilgili temel kuralların bilinmemesi geliyor. Bu işi, kurallarına göre yapan şirket sayısı parmakla gösterilecek kadar az. Markalaşma süreci, doğrudan iletişim ve hatta reklam faaliyetleri ile sınırlandırılıyor. Oysa bunun başlı başına bir pazarlama süreci olduğunu işin başında kabul etmek gerekir. Bu kabul, beraberinde stratejik bakış açısını zorunlu kılıyor. Pazarlama süreci, iletişim ve onun başoyuncusu reklamı içinde barındıran ancak tek başına ondan ibaret olmayan bir süreç.

Markalaşmanın temek kuralı farklılaşma. Farklılaşmanın marka olabilmiş, ne bir ürün, ne bir sanatçı, ne de bir politikacı bulabilirsiniz. Markanın tüketici zihninde mutlaka ve mutlaka bir ya da birkaç ayırştırıcı unsuru olmalı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017