Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mavi Yolculuktan Önce Bilmeniz Gereken 14 Gerçek

Masmavi sularda lüks bir tekneyle harika bir tatil geçirmeyi planlıyorsunuz... Peki mavi yolculuğa çıktığınız teknede sorunsuz yaşamak için yapmanız gerekenler neler? İşte bilmeni gereken birkaç temel gerçek...
Mavi Yolculuktan Önce Bilmeniz Gereken 14 Gerçek
1 Gece seyri romantik ama tehlikeli olabilir

Teknenin akşam seyri, parıldayan yıldızlar, manzara ve suyun tatlı sesi sebebiyle keyifli olsa da hava karardıktan sonra teknenizi demirlemenizi tavsiye ediyoruz. Çok tecrübeli kaptanların bile gece seyrini tercih etmediğini hesaba katarak hareket etmenizde yarar var. Çünkü bu tamamen keyif için gerçekleştireceğiniz bir seyahat… İlk defa yolculuk ettiğiniz bir rotadaysanız karşınıza çıkacak şamandıra, duba ve benzeri engelleri kolayca göremeyeceğiniz için ufak tefek de olsa kazalarla karşılaşabilirsiniz. En iyisi gündüz her şeyi rahatlıkla görebileceğiniz saatlerde yol almak… Eğer bir yere acele gitmeniz gerekiyorsa durum değişebilir. Özellikle gece seyirlerinde bilmediğiniz yerlere girip çıkarken daha dikkatli olmalısınız. Gece seyir mecburiyetiniz bulunuyorsa, bulunduğunuz marinadan telefon ya da telsizle birkaç saat öncede mutlaka hava durumu alın. Artık internet her yerde bulunuyor. Marinalarda internetten hava durumunu da takip edebilirsiniz.

2 Ne zaman yol alacaksınız?

Eğer bir kaptanınız varsa seyir saatlerini genelde siz uykudayken bir-iki saat yol alacak şekilde ayarlayacaktır. Üç-dört saatten fazla yol almak hem yorucu hem de gereksiz kabul edilebilir. Güney’de öğle saatlerinde rüzgar başlar. Bu rüzgara Bodrum civarında ‘’kabak meltemi’’ denir. Eğer onu yakalarsanız keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz. Bu rüzgarın Akdeniz’deki adı ise ‘’imbat’’tır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017