Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mazotun Gücü

Onlara Anadolu'ya yayılmış otoyol ağının birçok noktasında rastlamak mümkün. Küçük akaryakıt dağıtım istasyonlarından bahsediyoruz. Varlıklarını esas olarak sektördeki rekabetin sağlıklı bir yapıya kavuşmasına borçlular.
Mazotun Gücü
Sektöre ilişkin hazırladığı rekabet analizleri ile dikkat çeken Prof. Dr. İ. Yılmaz Aslan'ın çalışmalarında sunduğu rakamlara göre, akaryakıt dağıtım piyasasında 2004 yılında sadece 10 şirket faaliyet gösteriyordu. 10 yıllık süreçte bu rakam ikiye katlanarak 20'ye çıktı. 2008'de 45 olan sayı, 2009 yılı ikinci yarısı itibariyle de 51 olarak gözüküyor.

Bu durum yaklaşık son 10 yıldır sektöre yeni girişlerin olduğunu gösteriyor. Petrol Sanayi Derneği Genel Sekreteri Dr. Erol Metin de bu gerçeğin altını çiziyor. Metin, bugün dağıtım lisansına sahip 50 şirketten 30'unun bu işe 2004'ten sonra girdiğini ekliyor.

Aralık 2003'te kabul edilen Petrol Piyasası Kanunu ile sektöre girişlerin kolaylaştığını söyleyen Metin bundan sonra da dikine hızlı bir gelişme olduğunu vurguluyor. Bütün bu rakamlar ve değerlendirmeler, yasanın çıkmasının ardından sektörün gerçek anlamda rekabete açıldığını ve yeni giren firmaların birkaç yıl içinde kendilerine bir alan açtıklarını gösteriyor. Söz konusu firmalar pazar paylarını artırmak için kampanyalar düzenliyor, pazarlamaya önem veriyor ve müşterileriyle yakın ilişkide bulunmanın avantajını cirolarına yansıtmayı başarıyorlar.

Haberin tamamını hemen okumak için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017