Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex Türkiye’nin Planlarını Anlattı

Mehmet Ali Yalçındağ, Doğan Grubu’nun en güçlü isimlerinden biri. 22 yılda birçok başarılı dergi ve gazete projesini hayata geçirdi. Ama kısa süre önce herkesi şaşırtan bir karar alarak Yandex ile iş birliği yaptı. Yandex Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, bu önemli adımı neden attığını ve yeni hedeflerini anlattı.
Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex Türkiye’nin Planlarını Anlattı
Yandex’in Yönetim Kurulu Başkanlığı2nı üstlenme süreci nasıl gelişti?

Mehmet Ali Yalçındağ: Medya serüvenim, 1992’de Milliyet gazetesinde başladı. Geçen yıl, bu sektörden ayrılmaya karar verdim. 22 yıl önce medya çok daha naifti. Kendi halindeydi. Önce Sabah gazetesi İkitelli’ye taşındı. Baskı tesislerini, teknolojisini yeniledi. Onu Hürriyet ve Milliyet takip etti. Tüm bu süreç sonunda artık medyadan kopmak istedim. Bunun için kendi kendime terapi yaptım. Başka sektörlerle ilgilenmeye başladım. Yurt dışında enerji sektörünü incelemeye başladım.

Yorulduğunuz için mi medyadan ayrılmayı istediniz?

Mehmet Ali Yalçındağ: 22 yıl benzer görevleri yapıp, aynı kurumda çalışınca bir süre sonra artık rutine biniyor, monotonlaşıyor, yaratıcılık azalıyor. Bir de şu var; biz medyada çok amatör ruhla gerilla mücadelesi verdik. Ayrıca medya kuruluşları sermayesi yoğun gruplar değildi. Sabah ve Hürriyet de kazandığını yine gazetesine yatırıyordu. Bu farklı bir mücadeleydi, çok keyif veriyordu. O zamanın keyfi şimdi kalmadı. Rekabetin düzeyi farklı noktalara geldi.

Yandex ile tanışmanız nasıl oldu?

Mehmet Ali Yalçındağ: Açıkçası, bir yıl öncesine kadar adını ben de pek duymamıştım. Yandex sadece Kiril alfabesinin kullanıldığı Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna ve Kazakistan’da hizmet veren bir arama motoru. İlk defa ‘Kiril alfabesinin dışında bir dille Türkiye’den dünyaya yayılabilir miyiz?’ sorusundan yola çıkarak, Türkiye’yi incelemeye başlamışlar. Randevu isteyip geldiler. “Türkiye nasıl bir ülke? Bize tavsiye eder misin? Türkiye’ye gelirsek nasıl bir rekabetle karşılaşabiliriz? Medyanın desteğini alabilir miyiz? 25 yaşın altında çok genç bir nüfus var, yeniliklere açık mıdır? İnternet kullanımı ne safhada” gibi sorular sordular, sohbet ettik. Sonra Türkiye’de ortak aradıklarını duydum. Üçüncü, dördüncü sohbetimizden sonra bana “Biz bir ortak arıyoruz ama bu işi büyük gruplarla değil, sizinle yapmak istiyoruz. Çünkü siz Türkiye’yi, Türk insanını çok iyi tanıyorsunuz. Bu işi sizinle yapalım” dediler.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017