Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Merkür Su Buzu Nasıl Geldi?

Messenger uzay aracı Merkür’ün kutup bölgesinde Güneş ışığının erişemediği kraterlerin içinde ve duvarlarında su buzu tespit etti.
Merkür Su Buzu Nasıl Geldi?
Messenger uzay aracı Merkür’ün kutup bölgesinde Güneş ışığının erişemediği kraterlerin içinde ve duvarlarında su buzu tespit etti. Uzay aracı gezegenin yörüngesinde yaklaşık 1.5 yıldır dolanıyor. Güneş’e en yakın gezegen Merkür, Güneş’in güçlü çekimi altında yaklaşık 0,033 derece eğlikle dolanıyor. Yer’in 23,5 derece eğik olduğunu düşündüğümüzde Merkür’ün neredeyse hiç eğik olmadığını görürüz. Fakat buna rağmen bu minik eğiklik sonucu gezegenin kutuplarında Güneş ışığının erişemediği bölgeler var. Elbette buna neden olan başka bir etmen de Merkür’ün pürüzlü yüzeye sahip olması. Güneş ışığının erişemediği bu bölgelerde sıcaklık eksi 223 dereceye düşüyor.

Messenger üzerinde bulunan çeşitli aygıtlarla gezegenin kutup bölgelerinin yüzey yapısı ve kimyasal içeriğinin incelenmesiyle su buzu bulundu. Üç farklı yöntemle su buzunun varlığını kesin olarak kanıtlandı. Buz bulunan bu bölgelerin 50 santimetre veya daha derine kadar uzandığı tespit edildi. Bu da toplamda gezegenin kutup bölgelerinde 100 milyar ile 1 trilyon ton arası bir suya sahip olduğunu gösteriyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017