Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mevsimsel Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Kışın gelişiyle birlikte olumsuz yönde değişen ruh hali mevsimsel depresyonun habercisi…
Mevsimsel Depresyon Belirtileri Nelerdir?
Güneşli günlerin yerini yavaş yavaş bulutlu havalara bırakması ve günlerin kısalması gibi değişiklikler ruh halimizin farklılaşmasına ve mevsime bağlı depresyona yol açıyor. Mevsimsel depresyon kendinizi üzgün hissetmenize, daha fazla yemek yemenize, gün boyu uyumanıza ve evden dışarıya çıkmak istememenize neden olabilir. Bu hastalığın belirtilerini, nasıl teşhis edildiğini ve mevsimsel depresyonun en az zararla nasıl atlatılabileceğini Amerikan Hastanesi Psikiyatri bölümü doktorlarından Psikiyatrist İsmet Bora anlattı.

Yaz ayları, deniz, kum, güneş, tatil… Ama her güzel şeyin bir sonu var. Yaz ayları bitip okul ya da işimize döndüğümüz kış aylarında içinizi sıkıntı kaplıyor ve hiçbir şey yapmak istemiyorsanız siz de mevsimsel depresyona yakalanmış olabilirsiniz. Uzun bir aranın ardından işe ve okula başlamanın zor olduğunu belirten Psikiyatrist İsmet Bora, “Üzerinizden tatil havasını bir türlü atamazsınız. Aklınıza hep sabah uykusu, kahvaltılar, deniz, yürüyüşler veya gece hayatı gelir” diyor. Bora’nın da dediği gibi uzun tatil günlerinin ardından kapalı ortamlarda çalışmaya başlamak, iş yoğunluğuna geri dönmek, mevsimsel depresyonu da beraberinde getiriyor. Bu hastalığın sadece insanları değil, doğadaki tüm canlıları etkilediğini söyleyen İsmet Bora bazı hayvanların kış uykusuna yatarak bu dönemi geçirdiklerini hatırlatıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017