Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mikro Kredi Nedir?

Son günlerde gerek yazılı gerekse görsel basında sıkça rastladığımız Mikro Kredi Projesini uygulamaya geçiren Sarıyer Belediyesi Mikro Kredi Merkezi Şube Müdürü Güler Sönmez ile mikro kredinin ne olduğunu öğrenmek için bir röportaj gerçekleştirdik.
Mikro Kredi Nedir?
Sarıyer Belediyesi, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı ve 2420. Bölge Rotary Kulüpleri arasında imzalanan protokol sonrası faaliyete geçen Sarıyer Belediyesi-Rotary Mikro Kredi Merkezi Üyeleri’nin sayısının şimdiden elliyi geçtiğini belirten Güler Sönmez Projeyi bize şöyle özetledi:

“Bangladeş’li Ekonomi Profesörü Muhammed Yunus’un projesi olan Granmeen Mikrokredi Projesi, 2006’da Nobel Barış Ödülünü kazanmıştır. 2003 yılında Profesör Doktor Aziz Akgül tarafından Türkiye’de ilk kez Diyarbakır’da uygulanmaya başlanan proje bugün tüm Türkiye’ye yayılmıştır. Mikro Kredi dar gelirli kadınların kendi kendilerine gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına imkan sağlayan, teminat ve kefalet istenmeden verilen küçük bir sermayedir. Teminatsız ve kefaletsiz kredi almak için, aynı mahallede oturan, benzer ekonomik ve sosyal şartlarda yaşayan beş kadının bir araya gelerek bir grup oluşturması gerekmektedir. İster aynı işte farklı işlerde kullansınlar, grup üyelerinin her birine ayrı ayrı kredi verilmektedir. Verilen kredi, haftalık taksitler halinde 46 hafta sonra geri ödenmektedir. Ben bunu kadınlarımızın aralarında yaptıkları paralı günlere benzetiyorum. Ondan farklı olarak herkes aynı anda parasını almaktadır.”

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017