Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mimar Murat Yılmaz Kimdir?

Konsept Projeler dergisi Mimar Murat Yılmaz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Projelerini, gelecekteki planlarını aktaran Murat Yılmaz hakkında bilinmeyenleri anlattı.
Mimar Murat Yılmaz Kimdir?
Temmuz-Ağustos sayımızın teması eğlence ve siz Türkiye’nin en eğlenceli mekanın mimarısınız. Bir mekanın eğlenceli olabilmesi için hangi unsurlara sahip olması gerekir?

Eğlence ile beraber huzurlu da demek çok önemli. Hem okurken hem de mesleğe başladığımda, Avrupa’daki ve dünyadaki mekanlarla bizdeki mekanlar arasında ciddi bir çelişki olduğunu gördüm. Ne fark var diye baktığım zaman beton aynı beton, doğrama aynı doğrama ama bir şey eksik; o da fikir. Mekanın tasarımı insanın ruh halini etkiliyor, bu kaçınılmaz. Bir mekanı doğaya ne kadar yaklaştırırsanız o kadar eğlenceli olur aslında. Mekan-insan psikolojisi ve doğa arasında bir ilişki kurmaya çalışıyoruz. Günümüz şartlarında bunlar kolay yaklaşımlar değil ancak hedefimiz bu. Bir mekanı doğaya yaklaştırmak, huzur ve huzura bağlı eğlenceyi yakalamak. Bir yapı canlıdır, dokunduğum anda sanki yaşıyor gibidir. Mekanlar insanlara eğlenceli geliyor, mesaj veriyor. Mekanın ruhu yoksa insan da biraz huysuzlaşıyor ve keyif alamıyor. Bundan 10 yıl önce bu tip mekanların ekonomik olması, işe yaraması yeterliydi ama bugün ruhu olması, konsepti olması ve farklı olması gerekiyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017