Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mine Kırıkkanat Röportajı

Türk basınının en entelektüel kadın kalemlerinde... Mizah yazarlığı ve muhabirlikle başlayan yazı hayatı köşe yazarı olarak devam ediyor. Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Mine Kırıkkanat, yaşanında iz bırakan dönemeçleri ilk kez bu kadar detaylı anlattı.
Mine Kırıkkanat Röportajı
Dışarıdan biraz aksi, biraz huysuz bir görünümünüz var. Seçim mi, koruma kalkanı mı, hayat mı?

Bunların hepsi. Bu konuda alçakgönüllülük etmeyeceğim, evren bana müstesna bir zeka vermiş. Bu zeka ile karakterim çarpışıyor. Çünkü aslında son derece yumuşak, vicdanlı bir karakterim var. Zekam karşımda kötü niyetli ve o kötü niyetini kurnazlıkla saklamaya çalışan birini görünce tepki veriyor ve o tepkiye benim karakterim mani olamıyor. Bana iyilikle yaklaşıldığında çok insani tepkiler veren biriyim. Ama kurnazlıkla yaklaşılarak zekama saygısızlık yapıldığında, üstelik doğru olmayan davalar nedeniyle, hırçınlaşıyorum.

Üslubunuzla ilgili epey eleştiri var. İnternette bazı sözlüklerde elitist ve halkı aşağılayan bir yazar olduğunu görüşü hakim. Fransa’da da yaşıyor olmanızın bu eleştiri de payı olabilir mi?

Sanırım bazı insanlarda aşağılık kompleksi yaratıyorum. Fransa’da yaşamanın da bunda etkisi olabilir. Fakat belli bir seçkinliği temsil ettiğimi açıkça söylüyorum. İnsan seçkin doğmaz, ben kendimi geliştirmeye çalıştım. Oysa Türk toplumunda eksik olan şey, özellikle son dönemde terbiye… İnsanlar terbiyesizliğini ortaya koyarak ben varım demeye çalışıyorlar. Nezaketi olmaya bir toplum eninde sonunda tokatı yemeye mahkumdur. Bugün Suriye’nin Türkiye’ye yaptığı gibi. Bizim ne iktidarımızda ,ne muhalefetimizde, ne halkımızda nezaket prim yapmıyor. Kabalıkla, küfürle ortaya koyarak ‘’Beni böyle kabul edeceksin’’ diyorlar. Ben de onlara ‘’Sen yoksun’’ diyorum. E tabii bu onları kızdırıyor. İşte bu hallerini yüzüne vurduklarım, zaten aynaya bakınca hallerinden memnun değiller, onlar beni seviyorlar. Ayrıca onlar beni sevmesinler.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017