Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mis Kokulu Cunda

Güzel Ayvalık'ın şirin adası Cunda, ülkemizin ilk boğaz köprüsüne sahip 3. büyük adası...
Mis Kokulu Cunda
Eşsiz bir doğal güzelliğe sahip olan ada hakkında ilk bilgi veren Yunan tarihçi Heredot, İ.Ö. 450 yıllarında yöreden Ekatonisos olarak bahsetmiştir. Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi’nde bahsettiği Yund Adaları ismini vermiş olduğu tahmin ediliyor. Daha sonra Cunda ve Moshonisia isimleriyle tanınıyordu. Moshos sözcüğü içinde iki düşünce ileriye sürülüyor. Birinci görüşe göre yöredeki kokulu bitkilerden yayılan güzel kokulardan ileri geliyor. İkinci görüşe göre ise; 1530’lu yıllarda büyük adanın batısındaki küçük bir adada Moshos adında kötü ün salmış bir korsan, ailesi ve ortağı ile beraber yaşıyordu. Korsan, Osmanlı Donanması yöreye gelince adayı terk etmek zorunda kaldı. O tarihten sonra korsanın yaşadığı adaya Moshonisos, bölgedeki adalar grubuna da Moshonisia denmeye başladı. İtaylanca bir sözcük olan Cunda ise bir denizcilik terimi olarak “yelken açmak” ya da “işaret sancaklarını çekmek için konulmuş yatay çubukların her iki ucu” anlamına geliyor.

Cunda’nın yanı sıra kullanılan Alibey Adası ismi de, Kurtuluş Savaşı’nda padişahın ‘Yunanlılara teslim olun’ emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaftır.

Adanın nüfusunun çoğunluğu Girit ve Midilli adalarından 1924 nüfus mübadelesi zamanında göç eden Türkler’den oluşuyor. Bu yüzden adının yaşlı nüfusunun çoğu Rumca biliyor. Son yıllarda adaya emeklilik günlerini sakin bir yörede geçirmek isteyen büyük şehirlilerin akını var.

Ada halkının turizm yanında iki büyük geçim kaynağı vardır: zeytincilik ve balıkçılık. Ada zeytinleri özellikle zeytinyağı üretimi için uygun. Cunda’da zeytinyağı almadan dönmek olmaz. Cunda doğal güzellikleri ve tarihi yapıları nedeniyle koruma altına alınmış ve 1976 yılında Ayvalık ve çevresindeki 17.900 hektarlık alan doğal ve tarihi sit alanı olarak kabul edilmiş. Bu arada mübadele öncesinden, Rum Ortodoks cemaatinden kalma birçok kilise ve manastır var. Son olarak ‘Aşıklar Tepesi’ olarak bilinen mevkiide bulunan değirmenin restorasyonu 2006 yılında tamamlandı ve ziyarete açıldı. Adada, halen restorasyon için sponsor bekleyen pek çok tarihi eser bulunuyor.

Cunda otelleri konuklarına farklı alternatifler sunuyor. Cunda otel fiyatları ise her bütçeye uygun çözümler de bulunuyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017