Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mısır Çeşitleri ve Özellikleri

Mısırı yaz aylarında koçanı üzerinden yiyebileceğimiz gibi, konservesini kullanarak her mevsim salatadan et yemeğine, sebze yemeğinden böreklere ekleyerek sarı tanecikli lezzetler hazırlayabilirsiniz.
Mısır Çeşitleri ve Özellikleri
Nişasta açısından zengin beyaz, sarı ve kızıl tanecikleri, uzun düz yapraklarından oluşan bir kılıf içinde korunan uzun koçanlı bir tahıldır mısır. Batı’da uzun süre Türk buğdayı olarak anılmasına rağmen, Amerikan kökenli olan bu tahıl, Colomb tarafından 15’nci yüzyılda keşfedilmiş ve birkaç yıl sonra Avrupa’ya yayılmış.

Taneli mısır, tatlı mısır ya da patlamış mısır oluşuna göre değişiklik gösterir. Taneli mısır, koyu sarı, sert, küçük koçanlı olanıdır. En çok hayvanların beslenmesinde kullanılır. Ezme ya da un haline getirildiğinde krep yapımında, bazı pastalarda, ekmek yapımında kullanılır. Mısır nişastası ise, şarküterilerde, şekerlemelerde, bisküvi ve pasta sanayiinde kullanılır. Tatlı mısır daha çok Temmuz-Ağustos aylarında üretilir. Olgunlaşmadan toplanarak çok kısa sürede tüketilmelidir. Haşlanarak ya da közlenerek yenilir. Tereyağı ve tuz ilave edilebilir. Patlamış mısır ise tanecikleri ayıklanarak hava alamayan bir kapta ocakta patlatılarak elde edilir. Katıksız ya da ayçiçeği yağı ve tuz ilave edilerek yenir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017