Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mobbing Nedir? Mobbing ile Nasıl Mücadele Edilir?

Bir hemşire, “İç çamaşırlarımla kaldığım an, kapı sonuna kadar açıldı” diyor. Diğeri, şefinin kendisini tuvalet kapısında beklediğini söylüyor. Ama artık susmuyor, haklarını arıyorlar. Savcıların ‘Mobbing’in ne olduğunu bilmediğinden şikâyet eden de var, açtığı dava sonucu tazminat kazanan da. Peki, mobbing nedir?
Mobbing Nedir? Mobbing ile Nasıl Mücadele Edilir?
Çoğu çalışanın deneyimlediği ve adını son zamanlarda sık sık duyduğumuz bir kavram bu. ‘Mobbing’ kavramının ortaya çıktığı yer, dünyanın en sakin ülkelerinden biri olarak bilinen İsveç. İlk kez 984’te insan hakları savunucusu Heinz Leymann’ın ortaya attığı kavram. 1993’te ‘İşyerinde Kişilerin Mağdur Edilmesi’ adlı kanunla burada yasalaştı. İlk bakışta bu kavramın, dünyanın en sakin ülkelerinden biri olarak bilinen İsveç’te ortaya çıkması, ironi gibi görünüyor. Ama Leymann’ın girişimi, insan haklarını hayatın merkezine koyan İskandinav ülkelerinin ruhuna tamamen uygun.

Türkiye’de son yıllarda mobbing’e uğradığını iddia edenlerin sayısı giderek artıyor. Peki, yasal zemin var mı, yoksa bu şikayetler lafta mı kalıyor? Haberler mağdurlardan yana. Resmi Gazete’de 19 Mart 2011’de yayımlanan ‘mobbing’in önlenmesine dair başbakanlık genelgesi ile hizmete giren ALO 170 hattı, mağdurların sığındığı liman. Bu hatla psikologlar, mağdurlara yardım ve destek sağlıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017