Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mobil Pazar Büyümesini Sürdürüyor

Türkiye’de GSM sektöründe gelişim, bugüne kadar abone tabanlıydı. 2000-2008 arasında 15 milyondan 62 milyona çıkan abone sayısı, pazardaki büyümenin kaynağı oldu. Son 4 yıldır ise yeni bir trend var. Abone sayısında büyüme yavaşlıyor. Bu arada ses ve SMS’in gelirlerdeki payı azalıyor. Veriye dayalı yeni ürünler yükseliyor. Yeni dönemde büyümenin mobilite, yakınsama ve internet odaklı olması bekleniyor.
Mobil Pazar Büyümesini Sürdürüyor
Uluslararası bağımsız araştırma şirketi Ovum’un son yayınladığı rapor, tüm dünyada mobil bağlantıların 6 milyar adede ulaştığını gösteriyor. 2016 sonunda bu rakamın 7,8 milyara çıkması bekleniyor. Uzun vadede sektörün gelişimini pozitif gösteren rapor, özellikle gelişmiş Avrupa pazarlarında mobil operatörlerin gelirlerini büyümekte zorlandığını işaret ediyor. Gelişmekte olan ülkelerde ise düşük ARPU seviyeleriyle hızlı bir büyüme trendi var.

2011-2016 arasında mobil bağlantılarda yüzde 31 düzeyinde artış öngörülüyor. Asya Pasifik, büyümesi yavaşlasa da hala global pazarda en büyük payı alıyor. Afrika, en hızlı büyüyen Pazar. Ovum, Afrika’daki mobil bağlantıların 2016 yılına kadar yılda ortalama yüzde 9,4 büyüme göstereceğini öngörüyor. 2016 sonunda pazardaki mobil bağlantı sayısının 911 milyona ulaşması bekleniyor. Güney Amerika, Ortadoğu, Doğu Avrupa’da da büyümenin devam etmesi öngörülüyor.

Gelişmiş pazarlar arasında Amerika, büyümeyi sürdürme konusunda en iyi örnek olarak gösteriliyor. 2011 itibarıyla penetrasyonun yüzde 100’e ulaştığı pazarda, 2016 yılına kadar yıllık yüzde 4,3 büyüme öngörülüyor. Mobil bağlantıların 2016 sonunda 396 milyona ulaşması bekleniyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017