Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Monet'nin Nilüferleri Boğaz'da Açacak

Sakıp Sabancı Müzesi ünlü Fransız ressam Claude Monet'nin eserlerinden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapacak. 8 Ekim'de açılacak olan ve 'Monet'nin Bahçesi' adını taşıyan sergide izlenimcilik akımının kurucusu Monet'nin özellikle Giverny'deki köy evinde yaptığı eserleri yer alıyor.
Monet'nin Nilüferleri Boğaz'da Açacak
Resim sanatının dünyaca ünlü isimlerini Türkiye’deki izleyiciyle buluşturan Sabancı Müzesi bu kez izlenimcilik (empresyonizm) akımını başlatan Claude Monet’nin eserlerine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 9 Ekim 2012 - 6 Ocak 2013 tarihleri arasında açık kalacak ‘Monet’nin Bahçesi’ adlı sergi, “Belki de ressam olmayı çiçeklere borçluyum” diyen Monet’nin kendi elleriyle yarattığı ve yaşamının son 30 yılını geçirdiği, resimlerinin ilham kaynağı Giverny Bahçesi’yle aile yaşamına odaklanıyor.

Dünyanın sayılı müzelerinde eserleri bulunan Monet’nin eşyası ve en çok eseri Paris’teki Marmottan Monet Müzesi’nde bulunuyor. Monet’nin oğlu Michael Monet, 1966 yılında Giverny’deki evi Fransız Güzel Sanatlar Akedemisi’ne, babasından kalan resimleriyse Mermottan Monet Müzesi’ne bağışlamış. Michael Monet’nin bu bağışının ardında yatan nedense, babasının akıma adını veren ‘İzlenim: Gün Doğumu’ adlı tablosunun da burada olması. Mermotam Monet Müzesi ve Fransız Akademisi’nin yurt dışında açtıkları ilk büyük sergi, ‘Monet’nin Bahçesi’. Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer daha önce açtıkları Picasso, Rodin, Dali, Rembrand ve Çağdaşları gibi sergilerin kendilerine referans olduğunu, oldukça tutucu olan Fransız Akademisi’nin bu sayede eserlerin yurt dışına çıkmasına izin verdiğini söylüyor. ‘Monet’nin Bahçesi’ sergisi İstanbul’dan sonra Avustralya ve Çin’e de gidecek.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017