Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Morbid Obezite Nedir?

Morbid obezite, şişmanlığın bireyin sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasını veya obeziteye bağlı yandaş sorunların ortaya çıktığı durumu tanımlar.
Morbid Obezite Nedir?
Ülkemizde ve Dünya’da giderek artan önemli bir sorun olan obezitenin cerrahi tedavisi ile ilgili yazılı ve görsel basında değişik haberler sıkça yer alıyor. Bu haberler toplumumuzun değişik kesimlerinde farklı şekillerde algılanmakta, cerrahi tedavi gerekliliği olmayan veya bu ameliyat için uygun olmayan kişiler doktorlara başvurmaktadır. Bu nedenler morbid obezitenin cerrahi tedavisi ile ilgili güncel bilgileri gözden geçirmekte fayda olacaktır dedik ve A.D.Öğretim Üyesi Prof. Dr.Kaya Yorgancı ile obezite ve morbit obezite konusunu ele aldık.

Morbid obezite, şişmanlığın bireyin sağlığını tehdit eder boyuta ulaşmasını veya obeziteye bağlı yandaş sorunların ortaya çıktığı durumu tanımlar.

Şişmanlığı tanımlarken sadece kişinin ağırlığını göz önüne almak yeterli değildir. Takdir edileceği gibi boyu 1.90 metre olan bir kişinin vücut ağırlığı 100 kg ise bu kabul edilebilir bir durumdur. Ancak boyu 1.65 metre olan bir kişinin benzer bir vücut ağırlığına sahip olması onu şişman veya obez grubuna sokar. Boyu 1.50 metre olan bir bireyin 100 kg olması ise çok ciddi bir sorundur çünkü bu kimsa morbid obezdir.

Sadece vücut ağırlığının kilo sorununu ortaya koymaması nedeniyle sağlık biliminde vücut kütle indeksi denen bir değişken kullanılmaktadır. Ağırlığın boyun metre cinsinden karesine bölünmesi ile hesaplanan bu formül ile kişiler şişmanlık durumunu daha net olarak anlayabilirler.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017