Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Mozilla'dan Taşınabilir İşletim Sistemi Firefox OS

Mozilla, kendi taşınabilir işletim sistemini geliştiriyor. iOS ve Android'e rakip olan işletim sistemi küçük, hızlı ve giriş seviyesi akıllı telefonlara uygun.
Mozilla'dan Taşınabilir İşletim Sistemi Firefox OS
Nedir akıllı telefon dedikleri? Hatları çok belli değil, çünkü satın alanlar sadece aygıtın kendisini değil, uygulama mağazasını ve uygulamaları da seçmiş oluyor. Mozilla programcıları ve evrensel standartları, açık sistemleri destekleyenler için bu çok rahatsız edici bir durum. Mozilla Vakfı yeni taşınabilir işletim sistemiyle yazının girişindeki sorumuza yanıt veriyor. Firefox OS platform olarak HTML5’i kullanır ve Web API adını taşıyan donanım arabirimlerini kullanan ilk sistem. Boot2Gecko (B2G) sayesinden Mozilla 2011 yılında mobil işletim sisteminin ilk prototipini sunmuştu. Bu yıl ürün farklı bir isimle karşımıza çıkıyor. Zira 2013 başında bu sistemi kullanan ilk modeller piyasaya sürülecek.

Şu anda Firefox OS hala alfa safhasında fakat altyapısı hazır sayılır. Mozilla daha şimdiden Almanya’dan Deutsche Telekom ve Telefonica’yla (O2). ABD’li operatör Sprint’le ve İtalyan Telekom’la anlaşma imzaladı. Alcatel ve ZTE, Qualcomm yongalı ilk aygıtları tasarlıyorlar.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017