Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Neden Mesleki ve Teknik Eğitim. Tuğbay Teknik Eğitim Merkezi

Neden Mesleki ve Teknik Eğitim. Tuğbay Teknik Eğitim Merkezi.
Neden Mesleki ve Teknik Eğitim. Tuğbay Teknik Eğitim Merkezi
Neden Mesleki ve Teknik Eğitim
Bir ülkenin kalkınmışlık düzeyini belirlemede kullanılan en önemli ölçütlerden biri, o ülkenin sahip olduğu insan kaynaklarının niteliğidir.

Ulusal kalkınma çabalarında büyük umutlar bağlanan mesleki ve teknik eğitim kurumları, uzun süredir çeşitli sıkıntılar yaşamakta ve var oluş gerekçelerini oluşturan en temel görevlerini bile yerine getirememektedir. Bu sorunlara her ülke kendi koşul ve olanaklarına göre çözümler aramakta bazıları başarılı olurken, bazılarının durumu daha da kötüleşmektedir. Bugüne değin, iyileştirme girişimlerinde çok değişik modeller denenmiş olmasına karşın, birçok ülkede gerçek başarı umutları yeniden yapılanma çalışmalarına bağlanmıştır.

Mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırılmasını gerektiren en önemli olgulardan biri işsizlik sorunudur. Özellikle ülkemiz de işsizlik ciddi boyutlara ulaşmıştır ve işsizlerin büyük bir bölümü niteliksiz işsizlerdir. Bu kişileri sanayimize kazandırmanın ve üretken hale getirebilmenin en etkili yolu; çağdaş, güncelleştirilmiş teknoloji kültürü ile mesleki ve teknik eğitim programları sunarak mesleğin gerektirdiği yeterlilikleri kazandırmaktır.

Çağdaş toplumlardaki üretim ilişkileri, büyük ölçüde ileri teknolojik sistemlere dayanmakta ve bu teknolojiler eğitim açısından yeni gereksinimler yaratmaktadır. Üretim teknolojileri, insan emeğinin çalışma yaşamındaki önemini azalttığı gerekçesiyle başlangıçta bazı endişelere neden olsa da, kısa sürede kendi insan gücü sistemlerini yaratarak uygun nitelikleri kazanan bireylerin istihdam şanslarını arttırmaktadır. Eğitim kurumlarından beklenen, bu teknolojileri yaratıcı biçimde kullanabilecek nitelikli personel yetiştirmesidir. Ancak eğitim kurumları, şu andaki yapı ve işleyişleriyle, bu tür gereksinimleri karşılayabilecek konumda değillerdir.

Küreselleşme olgusuyla birlikte, gelişmiş ülkelerin mal ya da hizmet kalitesi tüm ülkeler için geçerli bir ölçüt olmaktadır. Bu ölçütlere uygun üretim yapabilmek, rekabet edebilme şansına sahip olmak ve işletmelerin varlığını sürdürebilmek için, az gelişmiş ülkelerdeki firmalar kendilerini yenilemek zorundadırlar. Ancak bu sanıldığı kadar kolay değildir. Teknolojik transfer yapılsa bile, bunları kullanacak insan gücünün yetişmiş olması gerekmektedir. Bu da özellikle mesleki ve teknik eğitimler aracılığıyla olabilir.

Ülkemizin, sanayi alanında gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesi ve uluslar arası platformda hak ettiği yeri alabilmesi için; dünyanın geleceğini eğitimin şekillendireceğini, beceri ve sürekli eğitimin gerektiğini, sanayileşme ve gelişme çabasının bunu zorunlu kıldığı gerçeğini göz önünde bulundurmak, değişim ve gelişime ayak uydurmak zorundayız. Bu noktadan hareketle Kurumumuzun amacı; Bilim ve teknolojide meydana gelen gelişmelere paralel olarak, yasal prosedürler dahilinde teknik programları, uzman eğitici ve materyallerle destekleyerek kalitenin yükselmesi ve ileri sanayi toplumunun gerektirdiği bilgi, beceri ve davranışlarla donatıp, sektörün ihtiyacına cevap verebilecek nitelikli elaman yetiştirmektir.

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017