Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Noel Baba Gerçekten Var Mıydı?

Bugün özellikle çocukların hayallerini süsleyen Santa Claus ya da Noel Baba gerçekte var mıydı? Yoksa yalnızca popüler kültüre adapte edilmiş efsanevi bir kişilik miydi? Noel Baba ya da Santa Claus kırmızı kıyafeti, uzun beyaz sakalı ve bıyığı, sevimli yüzüyle aslında hepimizin aşina olduğu bir figür; ancak aynı zamanda tarihçiler için bilinmeyen bir denklem.
Noel Baba Gerçekten Var Mıydı?
Asıl adı Nikolas olan Santa Claus; MS 4. Yüzyılın başında, Bizans İmparatoru Büyük Constantinus zamanında Myrada (Demre/Antalya) yaşamış bir aziz. Ancak hayat hikayesinin pek çok noktası karanlık ve efsanelerle örülü; üstelik 6. yüzyılda aynı bölgede yaşamış bir başka Nikolaos ile de karıştırılıyor.

Elimizde Nikolaos’un doğum tarihi hakkında bilgi yok ancak Patara doğumlu olduğu ve 6 Aralık 345’te öldüğü biliniyor. Gençliğinde Mısır ve Filistin’e hac yolculuğu gerçekleştiren Aziz, buradan döndükten sonra Myra piskoposu olarak atanmış. Diocletianus zamanında bir süre hapsedilen Nikolaos, Büyük Constantinus tarafından affedilmiş ve 325 yılında yapılan, imparatorun kendisinin de katıldığı, Hıristiyan Dünyası için büyük bir önem taşıyan meşhur Nikaia (İznik) Konsili’ne katılmış. Hatta bazı söylentilere göre burada Ortodoksi’nin büyük bir savunucusu olarak heretik Arius’un burnuna yumruk atmış, çıkan karışıklık güçlükle bastırılmış. Ancak Nikaia Konsili’nde bulunan piskoposların imzaladığı belgede Myralı Aziz Nikolaous’un ismi ve imzasıı yerine Kikya’dan yalnızca Pataralı Eudemios’un imzasının olması, hikayenin gerçekliği konusunda şüphe uyandırıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017