Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ofis Politikası Nedir?

Politika sadece Meclis’te olmuyor. En ufak dükkandan, uluslararası ölçekte iş yapan kurumsal şirkete her iş yerinde çalışanlar arasında da benzeri güç mücadeleleri var. Peki, bu mücadeleden nasıl galip çıkılır? İşte ofis siyasetinde kazanan taraf olmanın püf noktaları.
Ofis Politikası Nedir?
Susmayan telefonlar, sonu gelmeyen yapılacak listeleri, bitip tükenmek bilmeyen talepler ve tabii monotonluk… ICM Research adlı araştırma firmasının 13 Avrupa ülkesini kapsayan araştırma sonuçlarına göre ofis çalışanlarının en büyük sorunu bunlar değil. İş hayatında en çok yaka silktiren olay bitmek tükenmek bilmeyen toplantılar.

Türkiye’deki çalışanların en büyük ikinci sorunu ise ofis politikaları. Uzun toplantılardan da ofis politikasından da kurtulmak mümkün değil. Lakin ofis politikalarını işinize gelecek şekilde yönlendirmeniz mümkün. “Herkesin işi, konumu belli, neden sorun yaşansın?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Lakin işi, yeri belli olan kişilere yakından bakarsanız neden ofis içinde, Bizans entrikalarını aratmayan ayak oyunlarının döndüğünü anlayabilirsiniz. Her şirketin aynı departmandaki elemanları teknik beceri, eğitim ve deneyim olarak aşağı yukarı aynı seviyededir. Donanım ve kapasite olarak birbirine çok yakın insanlardan kimin sivrilip, kimin yerine sayacağını tamamen ofis içi dengelerinin ve dönen gizli dolapların nasıl idare edildiği belirler. “Bunlar bana göre değil. İşimi yapıp, giderim” demek çözüm değil. Zira bu bir oyun olmadığı için “oynamıyorum” deyip çekilme hakkınız yok. Aksi takdirde ya kendinizi kapının önünde bulursunuz ya da senelerce aynı maaşla aynı pozisyonda çürürsünüz.

Hiyerarşinin ve rekabetin olduğu yerde var olabilmek ve yükselebilmek dönen entrikalar karşısında uygun duruşu yakalayabilmekten geçer. Herkesin bin bir türlü dolap çevirdiği ortamda kendinize avantaj sağlamak, yerinizi güvence altına almak ve zamanı geldiğinde terfi etmek için sizin de istemeseniz bile oyuna dahil olmanız şart. Ofis politikası kısaca kişileri ve dolayısıyla şirket içindeki gelişmeleri yönetmek, istediğiniz kişiye istediğinizi yaptırmak ve neticesinde durumu lehinize döndürmek olarak tanımlanabilir. Terfilerde adınızın geçmesinden, toplu işten çıkarmalarda işinizi korumanın veya CV’nizde parlayacak bir projede yer almanın ilk adımı şirket politikasına başarılı bir şekilde uyum sağlamaktan geçer.

Haberin tamamı için tıklayın...

Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017