Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Okul Dönemi İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Sigortam.net, yeni eğitim öğretim yılı başlarken öğrencilerin okulda oldukları saatleri daha verimli geçirebilmeleri için beslenmenin önemine dikkat çekti!
Okul Dönemi İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri
2012-2013 eğitim öğretim yılı başlıyor. Tüm öğrenciler ve aileleri yeni eğitim öğretim dönemine başlama hazırlığı içindeler. Bu dönemde öğrencilerin başarısı kadar büyüme ve gelişmeleri için sağlıklı beslenmeleri de oldukça önemlidir.

Yapılan araştırmalar sonucu yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkatlerinin kısaldığı, algı problemi yaşadıkları, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarısının düşük olduğu tespit edilen değerler arasında yer alıyor.

Öğrencilere temel beslenme bilgilerinin verilmesi, öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanında müdahale edilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda, veliler kadar öğretmenlere de önemli sorumluluklar düşüyor.

İlköğretim okulları ve liselerde yeni okul dönemi hazırlığının başladığı şu günlerde çocukların zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimlerine olumlu katkıda bulunmak için onlara yönelik sağlıklı yaşam ve beslenme önerileri şu şekildedir.

• Çocukların sağlıklı beslenmesi için dört besin grubunda bulunan çeşitli besinlerden yeterli miktarlarda ve dengeli bir şekilde tüketmeleri gerekmektedir.

• Çocukların özellikle kemik ve diş gelişimi için günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir tüketmeleri önemlidir. Ayrıca, her gün 5 porsiyon taze sebze veya meyve tüketmeleri önerilmektedir.

• Öğrenciler için en önemli öğün kahvaltıdır. Çocukların her sabah düzenli olarak kahvaltı yapma alışkanlığı kazanmalarına özen gösterilmelidir. Peynir, haşlanmış yumurta, taze meyve suyu, birkaç dilim ekmek veya 1 bardak süt, poğaça, mandalina çocuklar için yeterli ve dengeli bir kahvaltı örneğidir.

• Gün boyu fiziksel ve zihinsel performansın en üst düzeyde tutulabilmesi için öğün atlanmamalıdır. Günlük tüketilecek besinlerin 3 ana, 2 ara öğünde alınması en uygun olanıdır.

• Okulda veya evde dinlenirken ve ders çalışırken açlık hissedildiğinde tüketilen besinlere dikkat edilmelidir. Örneğin, şeker ve şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine süt, yoğurt, sütlü tatlılar, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyvelerin tüketiminin tercih edilmesi çocukların sağlıklı beslenmeleri açısından daha yararlıdır.

• Açıkta satılan besinler, yeterince güvenilir ve temiz değildir. Bu nedenle, özellikle okul çevresinde açıkta satılan besinlerin kesinlikle satın alınmaması gerekmektedir.

• Çocuklar gerek okul yönetimi gerekse de ebeveynleri tarafından sevdikleri herhangi bir spor dalı ile ilgilenmeleri için teşvik edilmelidir.

• Sağlıklı yaşam için çocuklara el yıkama ve diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir.

• Çocukların okul kantinleri, büfe gibi yerlerden satın aldıkları besinlerin seçiminde de dikkatli olmaları gerekmektedir. Süt, ayran gibi ambalajlı besinleri satın alırken etiket bilgisinde Tarım ve Köyişleri Bakanlığından üretim izninin bulunmasına ve son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına, ambalajsız satılan tost, simit, poğaça gibi yiyeceklerin de temiz ve güvenilir şekilde hazırlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

Ne kadar dikkat edilse de okul döneminde ortamı değişen çocukların sağlık sorunları yaşaması normaldir. Sağlık sorunu yaşandığında kaliteli sağlık hizmeti alabilmek için özel sağlık sigortası yaptırmayı, sigortanız varsa çocuklarınızı da sigortanıza dahil etmeyi ihmal etmeyin. Kendiniz ve çocuğunuz için ihtiyacınıza en uygun özel sağlık sigortası için Sigortam.net internet sitesini ziyaret edin ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı’nı arayın.

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017