Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Online Alışveriş Pazarı, Kendi Markalarını Yarattı

Büyüyen online alışveriş pazarı, sonunda kendi markalarını yarattı. Milla by Trendyol ile başlayan bu trende pazarın önde oyuncularından Markafoni de eklendi. Enmoda markası ile pazara iddialı bir giriş yapan Markafoni’yi başka siteler de takip etmeye hazırlanıyor.
Online Alışveriş Pazarı, Kendi Markalarını Yarattı
Dünya “world wide web” kavramı ile henüz 1991 yılında tanışmasına rağmen çok hızlı bir ilerleme kat etti. 1984 yılında “host” sayısı ancak bin iken 1994 yılına gelindiğinde bu rakam 3 milyona ulaştı. İnternetin bu göz alıcı büyümesi pek çok girişimciyi harekete geçirdi. İnternet artık sadece bir bilgi edinme aracı değil aynı zamanda da bir pazardı. Rakamlar da bu pazarın devasa büyüklüğünü göz önüne koyuyor. 2011 itibari ile dünyadaki internet kullanıcısı 2 milyar, web sitesi sayısı da 500 milyon sınırını aştı.

İnternetin hayatın her alanında olması internet üzerinden alışverişi de mümkün kıldı. Mağazaya gitmeye gerek olmadan internet üzerinden tek tıkla yapılan alışveriş yeni bir sektörün doğuşunu da müjdeliyordu. Birbiri ardına açılan online alışveriş siteleri rekabeti daha da kızıştırırken girişimciler bu alanda yenilikçi fikirler ve hizmetlerle fark yaratmaya çalışıyordu. Bu sürecin meyvesi olarak ortaya “özel alışveriş kulübü” anlayışı çıktı. Bu anlayışın ilk uygulayıcısı 2001 yılında kurulan Franszı vente-privee.com sitesi oldu. Sınırlı sayıda ürünü, yine sınırlı bir zaman diliminde internet üzerinden satışı tarif eden bu anlayış, online alışveriş sektöründe yeni bir döneme girildiğinin de ilk işaretini vermiş oldu.

Avrupa’nın en fazla internet kullanıcısına sahip ülkelerinin başında gelen Türkiye’yi, özel alışveriş kulübü anlayışı ile 2008 yılında ilk kampanyasını gerçekleştiren Markafoni tanıştırdı. Markafoni’nin elde ettiği başarı Trendyol, 1v1y, limango gibi alışveriş sitelerini de beraberinde getirdi. Bu sitelerin varlığı ile e-ticaret pazarı da hareketlendi.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017