Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Osmanlı’nın Resmi Kayıtlarına Geçen İlk Vampir Olayı!

Rumeli’de bir Türk kasabasına musallat olan vampirleri yakalamak için ne yapıldı? Vampirler kimdi? Merkeze gönderilen rapor her şeyi açıklıyordu. İşte 200 yıl öncesinde Osmanlı’nın resmi evraklarına geçen ilk vampir avı…
Osmanlı’nın Resmi Kayıtlarına Geçen İlk Vampir Olayı!
21 Cemziyelevvel 1249 (6 Ekim 1833) günü Haliçe’te rüzgarlar sertleşmiş, yağmurun haberini vermekteydi. Bulutlu bir İstanbul günü sanki Takvim-i Vekayi gazetesi haberi gibi Bab-ı Ali’yi sardı ve şeytanın karanlık soluğu, sokaklarda kulaktan kulağa yayılmaya başladı. Dört sayfalık tefrikada padişahın icraatları, yaklaşan savaş tehditleri, ekonomik durumdan daha çok tek bir haber dikkat çekiyordu.

Kapalıçarşı ve Bayezid Meydanı çevresindeki kahvehaneleri mesken tutan ve sayıları giderek azalan Yeniçeriler’den bazıları haberi doğruluyor, yeni dinleyenler kulaklarına inanamıyor, kasvetli havayla olayı duyanların tüyleri dikenleşiyordu. İstanbul ahalisinde bile bu kadar korkuyla beraber vesveseye neden olacak hadisede neyin seni, kimin fesiydi?

Rumeli’deki bu hadisenin Devlet-i Ali’nin yayın organı Takvim-i Vekayi’de çıkması ayrıca milleti endişelendirmişti. Rumeli’de yaşamış veya orada savaşmış olanlar bu tip olayları duymuş veya yaşamıştı; bu sebeple olayı köpürte köpürte anlatmaları yaşananlara tuz biber ekmişti. Olayı İstanbul’a bildiren ise bölgenin kadısı Ahmet Şükrü Efendi’den başkası değildi.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017