Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Otizm Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Otizm yaşam boyu süren gelişimsel bir bozukluk olup; bir bireyin etkileşimini ve etrafındaki insanlarla ilişkilerini etkiler. Peki otizm nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Otizm Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Otizm yaşam boyu süren gelişimsel bir bozukluk olup; bir bireyin etkileşimini ve etrafındaki insanlarla ilişkilerini etkiler. Otizm aynı zamanda “yaygın gelişimsel bozukluk” olarak adlandırılır. Bu tanım otizmde görülen sorunların dil, iletişim, etkileşim ve ilgiler gibi birden çok alanı ilgilendiren bozuklukları ifade etmektedir. Bu nedenle her konuşması geciken çocukta otizm var denilmez. Zekayı içeren bilişsel alanda geriliği olan her çocuk otistiktir anlamı çıkmaz.

Geniş anlamıyla otizm spektrum bozukluğu içerisine klasik otizm, Asperger bozukluğu, atipik otizim, başka türlü adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk dahil olmaktadır. Burada yazı klasik otizm-otistik bozukluk üzerinedir.

Genetik, nörolojik, çevresel pek çok risk otizimin nedeni olarak sorumlu tutulmaktadır. Ancak tek bir etken bulunmamıştır. Çocukla ilgilenmemek, çalışan anne olmak sanıldığı gibi otizme neden olmaz. Akraba evliliği olan aileler otizm için riskli bir grubu oluşturmaktadır. Akrabalarında otizm olan ailelerin çocukları otizm için sağlıklı gruba göre daha fazla risk taşımaktadır, bu risk akrabalığın derecesine göre değişmektedir. Bir çocuk için en yüksek risk kardeşinde otizm olmasıdır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017