Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Özel Sektör Borçlanmada Kısa Vadeye Döndü

Türkiye’nin parlak büyüme performansını frenleme çabaları yerinde miydi, soğutma donmaya mı döndü tartışmaları devam ederken, rakamlar gerilemeyi açıkça ortaya koyuyor. Kredi talebi geriliyor, yatırım iştahı kabarık değil.
Özel Sektör Borçlanmada Kısa Vadeye Döndü
2011’in dünyada ilk sıralara oturan büyüme rakamlarından sonra ekonomiyi soğutma çabaları etkisini hissettiriyor. Büyümeden iniş kontrollü mü, kontrolsüz mü, yumuşak mı, sert mi tartışmaları devam ederken, büyümenin kompozisyonunda değişim olduğu açık.

İç talep ve dış taleple büyüme olarak ayrı değerlendirdiğimizde, iç talepte yumuşak değil, oldukça sert bir iniş var. Ancak son aylarda gerilemeye başladığı söylense de, dış talebin yani ihracatın katkısı bu inişi yumuşattı. Yüzde 8’lerden yüzde 3’lere gerileyen büyüme rakamlarının açılımı, kredi rakamlarında da, borçlanma rakamlarında da kendini hissettiriyor. Merkez Bankası’nın bir süre önce açıkladığı özel sektörün yurt dışından sağladığı borç rakamları da bu verilerden biri.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017