Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Özgüven Duygusu Ailede Başlıyor

Kendine güvenen, ayakları yere basan, iş ve sosyal hayatında başarılı yetişkinlerin temeli ailede atılıyor. Çocukluk günlerinden ebeveynlerinin desteğini alan minikler, geleceğin özgüven sahibi büyükleri oluyor...
Özgüven Duygusu Ailede Başlıyor
Yaşamın olmazsa olmaz duygularından biri de özgüven… İnsanlara kendini iyi hissettiren, yaptığı işte ve hayatta başarılı olmasını sağlayan bu duygu, kişinin yaşamdan keyif alabilmesine de yardımcı oluyor. Yokluğu ya da eksikliği hayatı çekilmez hale sokabilen özgüven duygusunun temelleri, insan hayatının ilk yıllarında atılıyor. Çocukluk döneminde ailede aşılanması gereken bu duygu, gerektiği gibi gelişmez, eksik kalırsa gelecek yıllarda telafisi mümkün olmayabilir.

Çocuk 3-4 yaşlarındayken anne ve babanın tutumları, yetiştirme biçimi, çocuğun kendisi hakkındaki duygularının oluşumunda ve özgüvenin derecesinde büyük önem taşıyor. Bunun yanı sıra arkadaş ve sosyal çevreden aldığı tepkiler de bu duygunun gelişiminde rol oynuyor. Duru Psikoloji Merkezi’nden Uzman Psikolog, Terapist Nihal Araptarlı, çocukların çevresinden aldığı tepkiler doğrultusunda kendisine olumlu ya da olumsuz bir benlik algısı edindiğini söylüyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017