Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven, kendimizi nasıl gördüğümüz, kendi hakkımızda ne düşündüğümüz ve kendimize ne kadar değer verdiğimizi tanımlar. Kendini olumlu algılayan kişinin özgüveni de yüksek olur. Gelecek için planlar yapmak, yetersizlikleri, olumsuzlukları değiştirmeye çalışmak benlik saygınızı arttırır.
Özgüven Nedir? Özgüven Nasıl Kazanılır?
Hedefler belirleyebilmek ve o hedeflere ulaşabileceğimize inanmak için kendimize güvenmemiz ve benlik saygımızın olması gerekir. Benlik saygısı kendimize verdiğimiz değerle ilişkilidir. Önemlidir çünkü özgüvenimizi etkiler. Tüm yaşamı boyunca sevilen, takdir edilen, düşüncelerine önem verilen, anlaşılan kişinin benlik saygısı güçlü olacaktır. Kendini olumlu algılayan kişinin özgüveni yüksek olur.

Erişkin dönemde benlik saygısını arttırmak kişinin kendi çabasına kalır. Bunun için başarıları düşünmek ilk adım olabilir. Hiçbir şey başaramadığınıza inansanız bile yaşamınızı gözden geçirin. Gurur duyduğunuz ve başardığınız şeylerin listesi size yol gösterecektir. Başkalarının hoşuna giden, takdir ettiği özelliklerinizi saptayın. Benlik saygısı düşük kişiler olumlu yanlarına değil, olumsuz yanlarına odaklanırlar. Kimi olduğumuzu, olumlu ve olumsuz özelliklerimizi kabullenmek rahatlamayı sağlar. Sonraki adım, olumsuz bulduğunuz ya da olumsuz olduğu söylenen özelliklerinizden neleri değiştirebileceğinizdir. Yetersizliklerimiz olabilir ama o yetersizliklerin değişme olasılığı her zaman mümkündür. Gelecek için planlar yapmak, yetersizlikleri, olumsuzlukları değiştirmeye çalışmak benlik saygınızı arttıracaktır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017