Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Panasonic Mao'nun İzinde İlerliyor

Panasonic, son yıllarda eriye karları toparlamak için Çinli komünist lider Mao Zedung'un iki öğretisini yönetim mottosu olarak kabul etti.
Panasonic Mao'nun İzinde İlerliyor
Mao Zedung bir tarihi kişilik olarak çeşitli sıfatlara layık görüldü. Kimi için diktatör kimi için ise bir liderdi. Ancak yüzyılın en büyük yönetim guruları arasında rağbet edeni pek yoktur. Japonya’nın sorunlu teknoloji şirketi Panasonic ise yeni stratejisiyle Mao’ya yönetim gurusu dedirtecek hamleler yapacak. Panasonic’in yeni stratejisi iki motto özetliyor. Birincisi Mao’nun meşhur “Karargahı bombala” sözü. Mao bu sözü parti çekirdeğinin “devrimlere” engel olmaya başlamasından sonra söylemişti. Panasonic için de benzer durum söz konusu. Yeni CEO Kazuhiro Tsuga’nın ilk tespiti, Panasonic merkezindeki aşırı şişmeye yönelik oldu ve Mao’nun sözünden esinlendiğini belirterek merkezi yapılanmadan değişikliklere gitmeye karar verdi. 7 bin kişinin çalıştığı merkezde çalıştığını belirten çiçeği burnunda CEO, bunu birkaç 100’lere çekmeye çalışacağını açıkladı.

Tsunga’nın etkilendiği ikinci sözü ise “Yüzlerce çiçek açmasına izin verin, yüzlerce düşünce okulu birbiriyle yarışsın” oldu. Tsunga Panasonic’in 90’dan fazla departmanında yaratıcı düşüncenin önünü açarak geçtiğimiz aylarda incelediğimi ‘crowdsource’ inovasyonuna yüzünü dönüyor. İlham kaynağı Mao’da alan bu iki strateji, bakalım 330 bin Panasonic çalışanını ve son zamanlarda düşen hisseler nedeniyle tepkisini belli eden hissedarları mutlu edebilecek mi?

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017