Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Panik Atak Nedir? Panik Atağın Sebepleri Nelerdir?

Çağımızın yaygın hastalığı panik atak, her yaşta, her çevrede karşımıza çıkar oldu. Kalp çarpıntıları, endişe, kaygı nöbetleri, korku, rahatsızlık… En yaygın psikolojik hastalıklardan biri olan panik atağı mercek altına aldık.
Panik Atak Nedir? Panik Atağın Sebepleri Nelerdir?
Çarpıntı, terleme, titreme, boğulma ya da nefes alamama hissi, göğüste ağrı ya da sıkışma, bulantı, karın ağrısı, baş dönmesi, dengesizlik… Bu saydıklarımız, size yaşadığınız birkaç stresli anı hatırlatıyor olabilir mi? Gergin anlarınızda ya da gece uykularınızda sık sık bu saydıklarımızdan birkaçı bir araya geliyorsa siz de çağın hastalığı panik atağın pençesine düşmüş olabilirsiniz. Panik atak; aniden başlayan ve hızla şiddetlenen, çoğu zaman şiddetli bir tehlike hissi veya kişide sonunun geldiği düşüncesinin eşlik ettiği belli bir başlangıcı ve sonu olan yoğun bir korku ve sıkıntı nöbeti olarak tanımlanabilir.

Panik atağın sebeplerine gelecek olursak aslında panik atağın nezle ya da tutulma gibi net bir nedeni yok. Ancak konunun yaşadığınız stresler kadar genlerinizle de alakalı olduğunu söyleyebiliriz. Acıbadem Bakırköy Hastanesi’nden Psikolog Elçin Orhon, “Panik bozukluğun orta derecede genetik yükü vardır. Erişkin yaşamda ortaya çıkan panik bozuklukla, çocukluk anksiyetesi arasındaki ilişkiyi gösteren birçok çalışma bulunuyor. Yani çocukluk döneminde davranışların kısıtlanmasının anksiyete faktörü gelişimi için bir risk faktörü olabileceği belirtiliyor. Kişi, atak sırasında oluşan belirtilerin bedensel ya da ruhsal açıdan tehlikeli, hatta ölümcül olabileceği inancına kapılıyor. Bir başka deyişle panik hastaları korkudan korkuyor ve dikkatlerini bedenlerine yoğunlaştırıyor. Bu da anksiyete artışına ve fazla bedensel duyuma odaklanmaya neden oluyor. Bu kısır döngü ile birlikte panik atak meydana geliyor” diyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017