Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Paranoyak Mısınız? Paranoyaklık Nedir?

Sokakta çantanıza sıkı sıkı sarılıp yürüyen, arkadaşlarınızla yalnız kaldığınızda huzursuzlaşan, evde tek başınıza olduğunuzda esen rüzgarın gürültüsünden korkan biri misiniz? O zaman siz de paranoyanın kollarına kendinizi çoktan bırakmış olabilirsiniz.
Paranoyak Mısınız? Paranoyaklık Nedir?
Yemeğe giderken iş arkadaşlarınızın kendi aralarında konuştukları ve güldüklerini gördünüz. Acaba sizi mi çekiştiriyorlar? Ya da yolda giderken aynı arabanın birkaç kilometredir sizin peşinizden geldiğini fark ettiniz; takip ediliyor olabilir misiniz? Şüphe; bazı durumlarda yararlı kişisel bir özellik olabilir. Ancak abartılan durumlarda herkes için gerçek bir bataklığa dönüşebilir. Güvensizliğin olağan bir davranış biçimi haline gelmesi kişiyi klinik boyutlara bile taşıyabilir.

Herkes kendini güvende hissetmediği anlarda şüpheci düşüncelere teslim olabilir. Ancak bu düşünceler sabit bir şekilde tehditleri algılamaya dönüşürse; sizi tedbirli değil paranoyak biri haline getiriri.

Paranoya; başkalarının ortada bir neden yokken zarar vermek istediği düşüncesini benimseyen zihinsel bir çarpıklık. Medical Park İzmir Hastanesi’nden Psikolog Gizem Ünveren, paranoyayı aşırı endişe veya korku ile karakterize edilen, sıkça mantık dışı kuruntularla bilinen bir rahatsızlık olarak tanımlıyor. Paranoya uç durumlarda gerçek bir klinik vakadır. Ancak ılımlı ama uyumsuz, klinik olmayan ya da gündelik paranoyanın da nüfusun üçte birini etkilediği, yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarılmış.

Gündelik paranoya etkisi altında olan insanlara göre; arkadaşların, tanıdıkların ya da yabancıların düşman olduğuna inanmak veya ciddi derecede onlara odaklanmak sıradan bir durum olarak algılanıyor. Klinik paranoyayı klinik olmayan paranoyadan ayırmak için; kişinin fikirlere ne kadar sıkı sıkıya tutunduğuna, bunların ne kadar endişe verici olduğuna ve bu fikirlerin günlük yaşamı ne kadar engellediğine bakılıyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017