Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Portföy Yönetimi Nedir?

Gelişmiş piyasalarda yatırımcıların tercih ettiği portföy yönetim şirketi modeli, Türk sermaye piyasalarında da yatırımcılara hizmet veriyor. Peki, nedir bu portföy yönetimi?
Portföy Yönetimi Nedir?
Portföyün sözcük olarak Türkçedeki en basit karşılığı ‘cüzdan’ anlamına geliyor. Menkul kıymetler açısından portföy ise menkul kıymetlerden oluşan bir topluluğu ifade ediyor. Günümüz ekonomilerinde kurumlar ve bireyler sermaye ve servet birikimlerine ilave yapmak amacıyla birçok yatırım faaliyetinde bulunuyor. Portföy de bu servetin oluşturulma şekli olarak karşımıza çıkıyor. Bu servet şekli ise nakit, kıymetli madenler, döviz, mevduat, sermaye piyasası araçları veya gayrimenkul olarak oluşturulabiliyor.

Gelişmiş ülkelerin piyasalarında yatırımcılara hizmet veren portföy yönetim şirketleri de kişi ve kurumların servetlerini en iyi şekilde oluşturup, koruyup büyütülmesine yardımcı oluyor.

Türkiye’de, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi alarak faaliyete başlayan bu şirketler, yatırım yönetimi ve yatırım danışmanlığı yürütüyorlar. Yatırım yönetimi, yatırım ve emeklilik fonları ve serbest fonlar ve diğer yapılandırılmış fonlar ile yatırım ortaklarının yönetimini içeriyor. Bu faaliyetler bireysel ve kurumsal portföy yönetimi şeklinde yürütülüyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017