Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Pub Cenneti: Dublin

Dublin’deki binaların üçte birinin pub olduğunu duyarsanız sakın şaşırmayın. Çünkü rakamlar bu iddiayı destekleyecek cinsten. İrlanda’da toplam on bir bin pub var; bunların yedi bini ise Dublin’de…
Pub Cenneti: Dublin
Baraton, adından da anlaşılacağı gibi “bar maratonu.” Bu çılgın koşu, bir zamanlar çok modaydı. Akşamüstü, manzaralı bir barda başlayan Baraton; gecenin geç saatlerinde, genellikle Beyoğlu’nun arka sokaklarındaki izbe bir barda biterdi. Yani o bar senin bu bar benim koşturup dururduk. Kimimiz bu bar koşturmacasını yarı yolda terk ederdik. Onca içkiye dayanmak kolay mı? Dayanıklılarsa koşunun sonunu getirmeden pes etmezlerdi. Sabahın ilk ışıklarıyla sona ererdi bu alkol yarışı.

Dublin publarını görünce aklımıza, bu “Baraton” koşturmaları geldi. Burada kolay kolay Baraton yapılamayacağına karar verdik. Çünkü neredeyse her köşe başında bir pub var. Bir zamanlar kentteki binaların üçte birinin pub olduğunu öne sürenler bile bulunuyor. Rakamlara bakılırsa tüm İrlanda’da tam 11 bin tane pub var. Bunun sadece 1.650 tanesi Kuzey İrlanda’da. Dublin’de ise restoran ve pub sayısı yaklaşık yedi bin…

Bu ülkede pub açmak için yerin konumunun hiç önemi yok. Bir kilisenin müştemilatı, bir karakolun uzantısı, bir cenaze evinin alt katı da pub olabiliyor. Dublinlilerin içki içerken manzara seyretme gibi bir takıntıları yok. Dirseklerini dayayacakları bir bar tezgahının bulunması onlar için yeterli.

İrlanda’nın en eski barı olan Grace Neill’s, High Street’te 1611 yılında kurulmuş. Onu 1668’de Lower Bridge’te açılan Brazenhead izlemiş, sonra gerisi gelmiş.

Eğer Dublin’de bir bara giderseniz, mutlaka ne içeceğinizi biliyorsunuzdur. Yine de “siyah sulu ekmek” de denen, İrlanda’nın milli birası Guinness’i içmeyi unutmayın. Karamelize oluncaya kadar kavrulan arpadan damıtıldığı için siyah renkli olan biranın ilk yapımı tarihi ise 1759 yılına kadar dayanıyor. Tabii ki viskiyi de unutmamak gerek. Ünlü viski yazarı Michael Jackson; İrlanda viskisi için, “tadını tarif etmek çok zor” tabirini kullanır. İrlandalılar viskiyi genellikle sek veya bir buzla içerler.

Viskiye su koyma konusu publarda oldukça hassas bir meseledir. Bir İrlanda atasözü, bu işin ciddiyetini şöyle açıklar: “Bir erkeği çıldırtmak istemiyorsun, karısına sarkıntılık etme ve viskisine sakın su koyma…” Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017