Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

R'leri Söyleyememe Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğunuz r’leri söyleyemiyor mu? Bu durumu sempatik bulup onu sorunuyla başbaşa bırakmayın. Uzmanlar 6 yaşına kadar kendiliğinden düzelmeyen bu konuşma bozukluğunun kalıcı olabileceğinin ve tedavi gerektirdiğinin altını çiziyor.
R'leri Söyleyememe Nasıl Tedavi Edilir?
Belli sesleri çıkarabilmek için dil, dudak, damak ve çene koordinasyonunun gelişmesi gerekir. Çocukluk devresinde gerçekleşen bu gelişme yetersiz olduğunda, ortaya konuşma bozuklukları olarak tanımlanan sorunlar çıkabiliyor. Bu sorunların başındaysa r’leri söyleyememek geliyor. 6 yaşına kadar normal karşılanabilecek olan bu durum kendiliğinden düzelmemişse bir uzmana başvurmak gerekiyor. Çünkü erken dönemde önlem alınamadığında bu sorun çocukta yerleşik bir hal alabiliyor.

Amerikan Hastanesi Dil ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı Seda Atilla, konuşma terapisi esnasında çocuğa doğru dil hareketinin öğretildiğini söylüyor. Eğer çocuk “r” yerine başka bir ses mesela “y” çıkarıyorsa bu iki sesin farkının anlatıldığını ekliyor. Doğru sesin çıkarılmasından sonra da çocuğun konuşmasının takip edilmesi gerekiyor. Çünkü henüz yerleşmeyen yeni ses bir süre sonra yine kaybedilebiliyor. Terapiler eşliğinde çocuğa egzersizler yaptırılıyor ve ev ödevi verilerek öğrendiklerini pekiştirmesi isteniyor. Ailelerin uzmanla işbirliği de önemli. Çünkü terapist tarafından çocuğa evde çalışabilmesi için ödevler veriliyor. Çocuğun bu ödevleri eksiksiz yapabilmesi için ailenin desteği şart.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017