Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Ramazanda Şeker Hastaları Ne Yapmalı?

Ramazan ayı ve sonrasında şeker bayramı, eğer dikkat edilmezse kronik hastalığa sahip kişiler için önemli sağlık sorunları yaratabilir. Özellikle diyabet hastalarının, yenen karbonhidrat ve şeker yüklü besinlerin zehre dönüşmemesi için çok dikkat etmeleri gerekiyor.
Ramazanda Şeker Hastaları Ne Yapmalı?
Diyabet, kanda glikoz yüksekliğine bağlı olarak vücuttaki tüm doku ve organların zarar gördüğü önemli bir hastalık. Sağlıklı bir insanda glikoz, pankreas tarafından salgılanan insülin hormonunun yardımıyla hücreye girer ve orada yakılarak enerjiye dönüşür. İnsülin hormonu yetersizliğinde glikoz hücrelere giremez ve diyabet oluşur.

Gizli şeker diye adlandırılan şeker hastalığı olanlarda açlık kan şekeri 110’un üzerinde ve 140’ın altında seyrettiği için uzmanlar bunu bozuk glikoz toleransı olarak adlandırıyor. Ramazan ayında eğer kişi gizli şekeri olduğunun farkında değilse, oruç tutuyorsa, bayramda da aşırı tatlı tüketirse ciddi sorunlar yaşayabilir.

Şeker hastalığında, kan şekerinin yüksekliğine bağlı olarak damar, kalp, böbrek, sinir sistemi, göz vb. gibi organlarda hasar meydana gelebilir. O yüzden bayramlar gibi özel günlerde diyabet hastalarının daha fazla özen göstermesi gerekiyor.

Şeker, çikolata, tatlı, pasta, reçel, pekmez, bal, meyve suları gibi yiyecek ve içeceklerdeki şeker, vücutta hızlı bir şekilde glikoza çevrilip kana geçtiğinden, kan şekerinde ani yükselmeler meydana getirir. O yüzden bayramda dahi olsa bu tür yiyecekleri tüketmemeye gayret etmek gerekiyor. Posa içeriği yüksek olan yiyecekler, et, süt, yumurta gibi protein içeren besinler, yağlar beslenmede dengeli bir biçimde yer almalı. Aksi takdirde bayramlar herkesin bir araya geldiği mutlu günler yerine sağlık sorunlarını yaşayabileceğimiz günlere dönüşebilirler.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017