Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Renklerin Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?

Dünyanın birçok ülkesinde insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olan renkler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Uzmanlar, renklerin insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olduğunu, insanları psikolojik olarak da etkilediğini söylüyor. Peki renklerin anlamlarını biliyor musunuz?
Renklerin Ne Anlama Geldiğini Biliyor Musunuz?
Uzmanlar, renklerin insan yaşamı üzerinde çok önemli etkileri olduğunu, insanları psikolojik olarak da etkilediğini söylüyor. Renklerin anlamları neler mi?

MAVİ

Freud, maviyi sakin diye niteler. Faber Birren ise tansiyonu düşürdüğünü söyler. Araplar ise mavi taşların kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Nazar boncuğu o yüzden mavi taşlıdır. Mavi sakinleştirici bir renktir. Batıda bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü koruluklarını maviye boylarlar. Mavi ve özellikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar.

MOR

Nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinçaltında korkuttuğu tespit edilen bir renktir.

SARI

Geçiciliğin ve dikkat çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar.

BEYAZ

İstikrarı, devamlılığı ve temizliği simgelerler. Beyaz elbiseler sizin temiz olduğunuz imajını verir.

SİYAH

Hırsın bir ifadesidir. Bizde ve batıda siyah, matemi simgelerken Japonya’da mutluluğun simgesidir. Fonda kullanıldığında karamsarlığı çağrıştırır. Işığı yok eder. Konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein, konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017