Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Romatoid Artrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi edilmediği zaman eklemlerde kalıcı fonksiyon kayıplarına yol açabilen Romatoid Artrit’in belirtilerini erken fark edenlerin tedavi süreci daha kısa ve başarılı geçiyor.
Romatoid Artrit Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Eklemlerde kronik iltihaba neden olan, göz ve akciğer tutulumu yapabilen, tedavi edilmediği zaman eklemlerde şekil bozukluğu ve fonksiyon kaybına neden olan Romatoid Artrit, kadınlarda daha fazla görülüyor. Otoimmün bir hastalık olan Romatoid Artrit, bağışıklık sisteminin bir yanlış anlama sonucu kendi organ ve dokularına saldırmasıyla ortaya çıkıyor.

Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nde Uzman Dr. Özgür Mollaoğlu, diğer otoimmün hastalıklar gibi Romatoid Artrit’in de neden oluştuğunun tam olarak bilinmediğini, ancak genetik faktörlerin kimyasal ya da mikrobik çevresel etkenlerin, hormonların ve sigara içiminin tetikleyici olduğunu belirtiyor.

Hastalığın köklü tedavisi bulunmuyor. Etkin ve erken başlamış tedaviyle rahat bir hayat sürmek eklem sağlığının, hareketlerinin devamlılığını sağlamak ana hedefi oluşturuyor. Tedavisiz kalmış RA hastalarında geri dönüşsüz eklem fonksiyon kayıpları, sakatlıklar meydana gelebiliyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017