Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Saatin Konuşan Yüzleri: İbreler

Saatlerin akrep ve yelkovan olarak adlandırdığımız ibreleri sadece basit birer gösterge değillerdir hiç kuşkusuz. Bir saati oluşturan her bir parçanın şekil ve tarzda en son kesin yansımayı verir.
Saatin Konuşan Yüzleri: İbreler
“Yelkovanın hızına yetişemiyor çokça zaman zavallı akrep. Yelkovan hızla koşup önde dursun çemberi, akrep bir arpa boyu yol alamıyor bu zaman yarışında…” Akrep ve yelkovanın birer gösterge olma dışında çok daha önemli işlevleri vardır: Zamanı somut göstericileridir. Akrep ve yelkovan arasındaki yarış, bizler için akıp giden zamandır. Teknik olarak da konumladıkları saatin tarzının yansıtıcılarıdır.

Tarzı modern ve klasik olarak karakterize edilen saatlerin ibreleri de aynı çizgiyi devam ettiren ve komplikeliliğini yansıtan bir yapıda olabiliyor. Çeşitli tiplerdeki ibreler çeşitli gruplarda kategorize edilebiliyor: Breguet, Dauphine, Leaf, Louis XV, Louis XVI, Pear, Roman veya Baton başlıca akrep ve yelkovan şekillerine verilen isimlerdendir. Fakat bilinen veya bilinmeye yüzlerce ibre çeşidi de mevcuttur saat dünyasında.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017