Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Sağlığa Zararlı Besinler Nelerdir?

Sağlıklı yaş almak, ancak yaşının da altında göstermek genleriniz kadar beslenme tipinize de bağlı. ‘Arınma Kitabı’nın yazarı Doç. Dr. Yaşar Yılmaz’dan yaşlanmayı hızlandıran besinleri öğrenik.
Sağlığa Zararlı Besinler Nelerdir?
Rafine Yağlar

Sıvı yağ olarak soğuk pres sızma zeytinyağı kullanın. Hindistancevizi yağı da yemeklerde güvenle kullanabileceğiniz bir yağdır. Rafinerizasyon yani saflaştırma işleminden geçen mısırözü, ayçiçeği, riviera zeytinyağı ve aynı işlemden geçen diğer yağlardan uzak durunuz. Çünkü bu yağlar sıcak pres işlemiyle ve kimyasal yöntemlerle elde edilir. Yüksek ısıya, basınca ve başka kimyasal işlemlere maruz kalan yağların kimyasal yapısı bozulur. İşlenme esnasında antioksidanlar ölür, serbest radikaller açığa çıkar. Bu da pek çok kronik hastalığa davetiye çıkarır.

Şeker ve yapay tatlandırıcılar

Şeker boş kaloriden başka bir şey değil. Bağımlılık yapıyor, hastalığa hatta ölüme kadar götürüyor. Alışınca yoksunluğu madde bağımlılığı gibi gerginlik yaratıyor. Suni tatlandırıcıların şekerden daha az zararlı olduğu ise yanlış!

Kafein

Güçlü bir idrar söktürücüdür, vücudunuzu susuz bırakır. Beyninizin ve vücudunuzun suyunu çalar. Kahve günde birkaç defa içildiğinde böbreküstü bezlerini uyarır kan basıncını yükseltir. Kahvenin düzenli uzun süre içilmesi adrenal sistemi yorar. Huzursuz bacak sendromuna neden olur, aşırı sinirlilik, uykusuzluk yapar. Baş dönmesi ve yorgunluk yapar. Panik atağa neden olabilir. Mide ekşimesine neden olabilir. Bağımlılık yapar, baş ağrısı ve kemik erimesine neden olur. Doğum defektlerine ve düşüklere neden olabilir. Böbrek taşı yapar. Mesane kanseri (özellikle sigarayla birlikte kullanımında), yumurtalık kanseri ve pankreas kanserine ortam hazırlar. Prostat büyümesine neden olabilir. Kafeinin vücuttan atılması 48-72 saat arası sürer.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017