Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Savaşın ve Barışın Üslerinde

Sadece 100 kilometre içinde, savaşın ortasında da olabilirsiniz, barışın kucağında da. Ne olursa olsun barış, 'vatan' özlemini gidermez elbette, sadece iyi yaşam şartları sunabilir. Suriye'deki savaştan kaçıp Antakya ve Gaziantep'teki kamplara sığınanlar içinde öyle. Çamaşırhaneleri, çay ocakları, berberleri, eczaneleri ile hayat sürse de, akılları evlerinde...
Savaşın ve Barışın Üslerinde
Kısa bir şehir gezisinin ardından öğlen saatlerinde bize tercümanlık edecek Zübeyr Bey ile buluşup Yayladağı I Konaklama Tesisleri kapısında, içeri girebilmek için, Dışişleri’nin bizi yönlendirdiği yetkiliyi bekliyoruz. O sırada 15 kilometre mesafedeki sınır kenti Keseb bombalanıyor. Kim bilir kaçının ailesi, sevdikleri Keseb’de?

Kapıda beklerken, bir grup Suriyeli ile de sohbet ediyoruz. Kucağında bebeği olan genç delikanlının boynunda, yaklaşık 10-15 santimetre uzunluğundaki iki dikiş dikkatimizi çekiyor; soruyoruz. Kucağında bebeğiyle evinden çıkarken, bir şarapnel, iki mermi boynuna isabet etmiş. Zehirli kimyasal içeren mermiler deriyi söküp attığından ‘pens’ ile tutturmuşlar açık yarayı. Şimdi bebeğiyle beraber, çarşıya gidiyor.

Suriyelilerin kamplara giriş çıkışı, yetkililerden alınacak izne tabi. Ciddi bir imza prosedürü var. Ancak gençlerin bir kısmı, “Gidip çatışıp geliyoruz, sonra tekrar gidiyoruz” diyor. Sınırları kontrol etmek güç.

Çadırkentlerde, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Kızılay örnek bir hizmet anlayışı sergiliyor. Uzun süredir kamplara yerleşmiş olan Suriyeliler de düzen kurmaya çalışıyor. Çadırların arasında dolaşırken, ilginç manzaralarla karşılaşıyoruz. Huylu huyundan vazgeçmiyor, Ortadoğu insanı elinden çayı eksik etmiyor. Fincansızlıktan minik kavanozlarda kahvelerini içen tiryaki gençler bize gülümsüyor.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017