Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Serdar İnan, Havvaada Projesini Anlatıyor

Dünyanın büyük bir hızla değiştiği zamanlardan geçiyoruz. Son elli yılda yaşadığımız değişimler geçen yüzyılda yaşananlara neredeyse eşit… İşte bu nedenle her bağlamda kendimizi bu yeni dünya düzenine hazırlamamız gerekiyor. Serdar İnan da bu hazırlık aşamasında projeleriyle en öne çıkan isimlerden…
Serdar İnan, Havvaada Projesini Anlatıyor
Altın Çağ düşüncesini ve projenizi anlatabilir misiniz biraz?

Dünya artık kendini devamlı denetleyen bir hale geçti. Artık yalan yanlış fikirler, söylemler tutunamıyor. Bireyler önemli hale geliyor. Tıpkı dünyanın ilk zamanları gibi… Dünyanın ilk halinde düzen yoktu, devlet yoktu, din, dil, ırk ayrımı yoktu. Havva annemiz zamanında dünya yemyeşil bir yerdi ve insanları ayıran hiçbir şey yoktu. İşte Havvaada’nın adı oradan geliyor. Artık altın çağın yaşam biçimi bu. Aslında dünya döngüsünü tamamladı ve başa döndü diyebiliriz. Teknoloji gelişti ve ana kimyası itibariyle başa döndü. Bu projede teknolojinin ortaya koyduğu bir doğa var. Bu tamamen suni bir ada aslında. Tamamen suni ama tamamen de doğal. Proje, 220 ile 400 metre yüksekliğinde binalardan oluşuyor. Her biri teraslı, kademeli katlardan oluşan binalar. Aslında binaları yıksan piramit şeklinde çelik konstrüksiyon üzerinde kalır, o kadar da sağlam. İçinde yaşam alanları var, etrafında yaşam merkezleri var. Tepesi ise cam.

Havvada nasıl oluşacak? Adanın yerini ve fonksiyonunu nasıl belirlediniz?

Havvada ana karaya 3 kilometre uzaklıkta ve 3 kilometre çapında bir Konsept proje aşaması tamamlandı. Projeyi suni ada tasarımı konusunda tecrübeli New York, Amerikalı bir grup olan Studiodror’a hazırlattım Tasarım grubunun lideri Dror’da en az benim kadar heyecanlı. İstanbul’un çılgın projesinden çıkacak bir milyar metreküp harfiyatı değerlendirerek oluşacak bir suni ada burası. Terkos gölünün doğusuna yüz elli milyon yıl kapasiteli bir havaalanı projesi yapılacak. Atatürk Hava Limanı otuz milyon, Sabiha Gökçen on beş milyon kapasiteli. İstanbul bir transfer merkezi haline geldi. Dünyanın tam ortasında bir mekan aslında. Dolayısıyla buraya yapılacak bir havaalanı ile bağlantılı olacak bu proje.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017