Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Siber Uzayın Kaşifleri Gözünü Uzaya Dikti

Geçen ay dünyanın, özel bir şirket tarafından yapılan ilk derin uzay kargo uçuşu başarıyla tamamlandı... PayPal sayesinde yakından tanıdığımız Elon Musk'un SpaceX şirketinin hedefi insanlı Mars uçuşları. İngiliz uzay şirketi Excalibur Almaz ise 100 milyon dolara isteyeni Ay'a indirebileceğini açıkladı.
Siber Uzayın Kaşifleri Gözünü Uzaya Dikti
İnsanlığı uzaya mucitler ve kaşifler taşıyabilir. Bu konuda ilk ciddi başarıyı internet zenginlerinde Elon Musk’ın göstermesi ironik bir rastlantı. Siber uzayın fatihleri gözünü gerçek uzaya çeviriyor olabilir. Musk’ın uzay kargo ve taşımacılık şirketi SpaceX, NASA’ının uluslararası uzay istasyonuna göreceği yükü başarıyla teslim ederek dünyaya dönmeyi başardı. Bu derin uzaya bir özel şirketin ilk başarılı görevi olması itibariyle dünya çapında ses getirdi.

Musk ve ekibi gözünü daha uzağa dikmiş durumda. Şirketin hayali Mars’a insanlı ilk uçuşu yapmak. Aslında bu tür görevler devlerin uzay projeleri ve araçlarıyla yapılıyordu. Çok yüksek maliyetleri nedeniyle uydu fırlatma dışında devletler uzun yıllardır uzayla pek ilgilenmiyorlar. Hatta ilgi giderek azalıyor.

Musk’un başarısı dünya medyasında yer bulurken farklı bir uzay macerası daha ortaya çıktı. İngiliz merkezli Excalibur Almaz adındaki şirket isteyen turistleri Ay’a götürmeye başladığını açıkladı. Eski Sovyet araçlarını modernize ederek kullanacak şirket 100-150 milyon dolar arası ücret ve 6 aylık astronot eğitiminden sonra turist astronotları Ay’a götürmeyi vaat ediyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017