Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Siemens Ve OSRAM, Beyazıt Yangın Kulesi'ni Geleceğe Taşıdı

İstanbul'un değişmez simgelerinde biri olan İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yangın Kulesi, İstanbul Üniversitesi, Siemens ve OSRAM'ın işbirliğiyle gerçekleştirilen aydınlatma projesiyle eski günlerine döndü.
Siemens Ve OSRAM, Beyazıt Yangın Kulesi'ni Geleceğe Taşıdı
İlk olarak çıkan yangıların haber vermek amacıyla 1749 yılında 85 metre yüksekliğinde ve ahşap olarak inşa edilen Beyazıt Yangın Kulesi, 1756’da Cibali yangını ile 1826’daki Yeniçeri ayaklanmasında iki kez yandı. 1828 yılında bu kez Mimar Senekerim Balyan tarafından ahşap kullanılmadan yeniden inşa edilen Beyazıt Yangın Kulesi, yangın gözetleme amacının yanında 1995 yılına kadar farklı renkteki ışıklarıyla İstanbul halkına ertesi günün hava durumunu bildirmeyi sürdürdü.

İstanbul Üniversite, Siemens ve Orsam işbirliğinde gerçekleştirilen projeyle yeniden eski günlerine dönen Beyazıt Yangın kulesi, tarihi eserlere zarar vermeyen LED teknolojisi ile aydınlatıldı. Gerçekleştirilen ışıklandırma sisteminde mavi renk açık ve güneşli havayı, yeşil renk yağmuru, sarı sisli havayı, kırmızı ise yağışını simgeliyor.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017