Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Şifa Diyarı: Kızılcahamam

Soğuksu Milli Parkı, kaplıcaları, otelleri, maden suları, tarihi yerleri ve festivalleri ile tanınan Kızılcahamam aynı zamanda bir şifa merkezidir.
Şifa Diyarı: Kızılcahamam
Ankara’ya 57 kilometre uzaklıktaki termal suları pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Ankara’ya yakınlığı nedeniyle özellikle hafta sonları çok sayıda günübirlikçi turist ağırlar. İlçe içindeki çok sayıdaki lokantalar Ankara’dan gelen misafirlere ve kaplıca ziyaretçilerine hizmet verir.

Pazar günleri kurulan köylü pazarlarında civar köylerden gelen köylüler, getirdikleri yöresel ve doğal ürünlerini pazarlarlar. Son yıllarda yapılan büyük Kızılcahamam otelleri, kongre ve toplantılara ev sahipliği yapmakta, bu yolla ilçe turizmine büyük katkılar sağlamaktadır.

Kızılcahamam ilçesinin merkezinde bulunan Kızılcahamam, sularının özelliği benzerlik gösteren Büyük ve Küçük Kaplıca olarak 2 kaplıcadan oluşmaktadır. Çocuğu olmayan kadınlara umut kaynağı olmanın yanı sıra birçok hastalığa da şifa veriyor.

Kızılcahamam termal otelleri, kaplıcalara yakın olup küçük çaplı tesislerdir. Ancak son zamanlarda kaplıca turizminin yaygınlaşması ile birlikte Kızılcahamam termal otellerinin sayısı artmış ve kalitesi yükseltilmiştir.

Büyük Kaplıca Kaynağı 47, Küçük Kaplıca Kaynağı 44 derecedir. Kızılcahamam maden suyu kaynağı 19.5, Acısu kaplıcası kaynağı 34 derecedir. Bu kaplıca sularından içme ve banyo kürleri olarak yararlanılır. İçme kürleri; karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak, metabolizma hastalıklarına şifa verir.

Kızılcahamam termal otelleri, birçok kaplıca tesisinde olduğu gibi hamamlar ve banyolar ile misafirlerine hizmet vermektedir. Kızılcahamam termal otellerinin odalarında kaplıca suyu kullanılmakta olup, sizler için adeta tam bir şifa tatili olacaktır.

Kaynak: Ray Gurme Dergisi

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017