Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Şifa Kaynağı Termal Sular

Binlerce yıldır birçok hastalıkta tedavi edici özelliği olduğu bilinen termal sular, birçok farklı mekanizma ile vücut üzerine iyileştirici özellikler gösterir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aslı Turan ile şifa kaynağı termal sularla ilgili bir röportaj gerçekleştirdik.
Şifa Kaynağı Termal Sular
Termal su nedir, Kaplıca tedavisi nedir?

Doğal olarak yer altından yeryüzüne çıkan, sıcaklığı 20 derecenin üzerinde olan mineralli sulara termal su denir. Bu termal ve mineralli sularla birçok değişik hastalıkta, belirli doz ve sürelerle kür şeklinde uygulanarak yapılan tedaviye de kaplıca tedavisi adı verilir. Tıpta bu tedavi balneoterapi olarak adlandırılır. Kaplıca tedavisi geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan geleneksel bir tedavi yöntemidir.

Kaplıca sularının özellikleri nelerdir?

Genel olarak söylemek gerekirse sıcaklığı 20 derecenin üzerinde, litresinde en az 1 gr mineral bulunan, içerisinde belirli oranda erimiş gaz ve radyoaktivite ihtiva eden doğal sulardır. Sıcaklığı 20 ila 34 derece olan sulara hipotermal, 34-38 derece arasında olan sulara izotermal, 38 derece üzerindeki sulara da hipertermal sular denir. Her kaplıca suyu kaynağın bulunduğu yöreye özgü iklim ve tabiat koşullarına göre değişik özellikler taşır.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017