Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Sivrisinekler Neden Isırır?

Yaz aylarının belki de en keyif kaçıran etkeni sivrisinekler, çoğu insanın yaz mevsimini sevmemesinin dahi nedeni olabilmektedir. Oldukça inatçı, kana susamış, vızıltısı ile uyumayı imkansız hale getiren ve sanki insanları sinir etmek için yaratılmış yaratıklar olan sivrisinekler, kan emici yapıları ile dahi sinir bozmaya yeterlidir.
Sivrisinekler Neden Isırır?
Sivrisinekler sadece insanları ısırarak kanlarını emmemektedir. Tüm memelileri, balıkları, kuşları ve hatta kelebekleri dahi ısırarak kanlarını emdikleri saptanmıştır. Çoğu insanın bilmediği bir konu da, yalnızca dişi sivrisineklerin kan emdiğidir.

Erkek sivrisinek genellikle tıpkı arılar gibi çiçek ve bitki özleri ile beslenir. Ancak dişi sivrisinek vücudunda taşıdığı larvaları yani yavruları beslemek için kan emmektedir ve vücut yapısı da buna uygun olarak geliştirilmiştir. Sivrisineklerin ortalama ömrü birkaç haftadır ancak bir dişi sivrisinek, bir defada 400 tane yumurta bırakabilir. Kış aylarında sivrisineklerin ortadan kaybolmasının nedeni ise, bu canlıların sıcaklığa karşı aşırı derecede duyarlı olmalarıdır. Her ne kadar sivrisinekler kış aylarında yaşayamasa da, bu durum yumurtaları için geçerli değildir.

Sivrisineklerin insanları ısırarak kanlarını emmeleri sonucu cilt yüzeyinde oluşan şiddetli kaşıntı hissi, sivrisineğin ürettiği bir salgıdan kaynaklanır. Emme işlemi bittikten sonra toksin yapıda olan bu maddenin cildi tahriş etmesi, kişinin bu bölgede kuvvetli bir kaşını hissi yaşamasına neden olmaktadır. Sivrisinekler üzerinde yapılan araştırmalar, ısıracakları bir insanı sıcaklığından, kokusundan ve kimyasal izlerinden saptayabildiklerini göstermiştir.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017