Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Siyasetçilerin İlk Meslekleri Nelerdi?

Futbolcu başbakan, ressam diktatör, müftü cumhurbaşkanı, beysbolcu, devrimci... Dünya ve Türkiye tarihine siyasete yön veren isimlerin gerçek mesleklerini Boxer araştırdı.
Siyasetçilerin İlk Meslekleri Nelerdi?
Mustafa Sarıgül (Kamu Görevlisi)

Yıllardan beri Şişli Belediye Başkanlığı’nı devam ettiren Mustafa Sarıgül’ün çalışma hayatı İETT’de başladı. Marmara Üniversitesi’nden mezun olmuştu. Mezuniyetten sonra İETT sınavına girmeye karar verdi. 22 yaşında girdiği İETT sınavında soruların tamamına doğru yanıtı veren Mustafa Sarıgül, 7 Şubat 1979 tarihinde Müşteriler Dairesi Tahsilat Müdürlüğü’ne işe başladı. Görev yeri Kağıthane’deydi. Sarıgül, 1982 yılında askere gideceği tarihe kadar İETT’deki görevine devam etti. Döndükten sonra, kamuda çalışmak yerine ticaret hayatına girmeyi tercih etti.

Celal Bayar (Müftü)

Milli Mücadele döneminin kilit isimlerinden biri ve Mustafa Kemal’in yakın dostu olan Celal Bayar, Türk Cumhuriyet tarihinde milletvekili, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı olarak birçok önemli pozisyonda bulundu. 1883 yılında doğdu. Babası Abdullah Fehmi Bey, ilmiye sınıfına mensup bir fıkıh bilginiydi. Bu doğrultuda dini eğitim alan Celal Bayar, 1908 yılında İttihat ve Terakki’ye katılmasından çok önceki yıllarda Gemlik’te müftülük yaptı. Ardından çeşitli memuriyetlerde görev aldı.

Haberin tamamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017