Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Şizofreni Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Bazı sanatçılar son yıllarda ‘şizofrenik bir durum’ tabirini sık yanlış kullanmakla kalmayıp, bu sorunu yaşayan kişileri küçümseyen bir tutum sergiliyor. Peki, şizofrenlik nedir ve belirtileri nelerdir?
Şizofreni Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Son birkaç yıldır özellikle bazı sanatçılar, içinde bulundukları durumu tanımlamak veya bir olayı yorumlamak için “şizofrenik bir durum” şeklinde ifadelerde bulunuyorlar. Şizofreni çok ciddi, uzun bir sürece dayanan, tanısı ancak uzman kişilerce, bazen aylarca süren takiplerden sonra konan ‘psikotik’ dediğimiz belirtiler kümesidir.

Düşünce, algı, duygu ve davranışlarda değişikliklerle kişinin işlevlerinde önemli bozuklukları neden olan belirtilerin görüldüğü süreğen bir hastalıktır. Epilepsi, mutipl skleroz gibi bir beyin hastalığıdır. Bütün süreğen hastalıklar gibi alevlenme ve yatışma dönemleri gösterir. Tedavi edilebilir bir hastalık olmakla beraber, zaman zaman alevlenme dönemi olabilir. Hastaların önemli bir kısmında hastalık tamamen ortadan kalkmayabilir. Şizofreni toplumda yüzde 1 oranda görülmekte ve Türkiye’de 700 bin civarında şizofren hastası bulunmaktadır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017