Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Son Kullanma Tarihli Teknolojik Donanımlar!

İnanılmaz ama gerçek. Pek çok teknolojik cihaz, garanti süresini doldurduktan hemen sonra bozulması için tasarlanıyor.
Son Kullanma Tarihli Teknolojik Donanımlar!
Dizüstü bilgisayarınız bataryası tam da garanti süresinin dolmasından iki hafta sonra bozuluyor. Garanti süresi dolar dolmaz sorun çıkaran telefonlar, yapması gereken işi yapmam için direnen mürekkep püskürtmeli yazıcılar… Bu senaryolar çoğumuzun hayatında sık sık tekrarlanıyor. Geçen 5 yılda kaç teknoloji ürünü eskidiğini ve kullanılmaz duruma geldiği için hayatınızdan çıkarmak zorunda kaldığınızı düşünün. Evde kaç tane bozuk teknolojik cihazınız bir kenarda bekliyor veya ofiste kaç tane eski ofis makinesi tamir edilir umuduyla bir masanın üzerinde çalışmadan duruyor? Eğer sıradan bir teknoloji kullanıcıysanız muhtemelen cebinizde bir veya iki cep telefonu bulunuyor olmalı. Fark etmişsinizdir, bu ürünlerin bir çoğu garanti süresinin dolmasından hemen sonra hızla eskiyip bozuluyor ve çalışmaz hale geliyor. Bunun bir tesadüf olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Hayır, bu bir tesadüf değil. Bu metod, 90 yıl önce yapılan bir anlaşmanın sonrasında endüstri tarafından sık sık tekrar edildi. 1924 yılında, Philips, Osram, General Electric gibi, dönemin büyük elektrik şirketleri bir araya gelerek, Phoebus ismini verdikleri bir kartel oluşturdular. Bu kartel, o dönemin teknolojisi ile 2500 saat ömrü olan ampulleri 1000 saat çalışma ömründen daha yüksek üretmemek üzere anlaşmaya vardı. Bu gizli anlaşma sayesinde, ampul satışları büyük bir ivmeyle yükselmeye başladı. Elbette söz konusu şirketler de firmalar da büyük karlar elde etti.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017