Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Starbucks 'Fırıncı' Oldu!

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, Bay Bread'i ve La Boulange Bakery markasını 100 milyon dolara satın almak için anlaştı.
Starbucks 'Fırıncı' Oldu!
Starbucks CEO’su Howard Schultz, çoğu kişiye ilginç gelecek bir hamleyle 100 milyon dolara Bay Bread ve La Boulange Bakery adlı unlu mamuller üreten şirketleri satın aldı. Bu satın almanın ardından ise “40 yıl sonra biz de artık ‘biz fırıncıyız’ diyebileceğiz” diye konuştu.

2008’de CEO’luk görevine yeniden atanan Schultz, karşısında düşen kahve satışları ve azalan müşteri memnuniyetini bulmuştu. Schultz’un bu trende yanıtı gıdada büyümek oldu. Bugün ABD’de 1,5 milyar dolar gıda satışı yapan Starbucks’ın toplam satışlarının neredeyse yüzde 20’sini gıda ürünleri oluşturuyor. Buradaki başarı test edildikten sonra iki ünlü mamul zincirini şirkete dahil etmesi Schultz’un sonraki stratejisini de netleştirdi. Schultz özellikle ABD’de kahvaltı deyince ilk akla gelen zincir olmak istiyor. Schultz’un bunu yapması için McDonald’s ile rekabete tutuşması gerekiyor.

Analistler ise Schultz’un bu hamlesine temkinli… İki fırın zincirini satın almakla McDonald’s ile kahvaltı rekabetine girmesinin mümkün olmayacağını söyleyen kötümser analistler de az sayıda değil. Schultz’un önce kahvaltıda sandviç geleneğini kırması gerekiyor. Ancak McDonald’s’ın da McCoffee ile Starbucks’un uzmanlık alanına girmesine karşılık Schultz’un gıda hamlesinin de gerekliliği tartışılmaz.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017