Dijimecmua Ana Sayfa
Giriş Yap veya Üye Ol
Haberler
Ana Sayfa > Haberler

Suriye Krizinin Türkiye Turizmine Etkisi Nasıl Oldu?

Suriye'de bugünlerde önemli gelişmeler yaşanıyor. Yaşananların siyasi olaylardan turizmde nasibini almış durumda... Türkiye ve Suriye arasındaki 2000 sonrası iyice hızlanan ilişkilerle birlikte turizm canlanmış olup sonra durum ile birlikte 750 bin turist kaybının yaşandığı bu pazarda acaba gelecek nasıl şekillenecek?
Suriye Krizinin Türkiye Turizmine Etkisi Nasıl Oldu?
Suriye ile ilişkilerimizin kötü olduğu bugünlerde en çok merak edilen konu, ilişkilerimizin tarihi süreçte izlediği seyirdir. Yakın tarihimize baktığımızda ise Türkiye’nin Suriye iç siyasetine ilgisinin yeni olmadığı ve uzun bir kara sınırımız olan ülkedeki siyasi durumu yakından takip ettiğini görüyoruz. Bunun en tipik örneklerinden biri de 1957 yılında Türkiye’yi, bugün olduğu gibi Suriye sınırına asker yığma sevk eden bir hadiseydi.

Türkiye’nin Suriye, İran ve Irak ile vizeleri kaldırmasının ardından, bu ülkelerin vatandaşlarının günübirlik alışveriş yapmak üzere Doğu Akdeniz ve Güneydoğu’daki illere gelmeye başladıkları, benzer şekilde Türk vatandaşlarının da özellikle Suriye’ye geçerek alışveriş yaptıkları ve bu karşılıklı ilişkinin ticareti canlandırdığı bilinmektedir. Ancak Suriye’de yaşananlar ve sınır kapısının kapanmasının ardından Hataya, Mardin ve Antep’e alışveriş için düzenlenen günübirlikte gezilerin sayısında ciddi bir düşüş gözlenmiş; bunun yanı sıra restoranlar, oteller ve perakendeciler de bu durumdan etkilenmeye başlamışlardır.

Haberin devamı için tıklayın...

Son Eklenen Haberler
Tüm haberler için tıklayın...
Editörün Seçtikleri
Gezici Festival 19. Yolculuğuna Hazırlanıyor Gezici Festival 19. Yolculuğuna HazırlanıyorGezici Festival 29 Kasım–5 Aralık Ankara, 6–9 Aralık Sinop'ta.
Ankara Sinema Derneği tarafından
ANA SAYFA  l  HAKKIMIZDA  l  YASAL UYARI  l  YAYINCI AVANTAJLARI  l  SIK SORULAN SORULAR  l  BASIN ODASI  l  İŞLEM REHBERİ  l  İLETİŞİM

Ücretsiz Yayınlar

© Dijimecmua.com - 2017